A ló külső megjelenése nagyban utal a belső állapotra. Aki samponokkal, szőrfényesítőkkel fedi el a tüneteket, az valójában önmagát csapja be, mert így az okot szőnyeg alá söpörve csak a látható tüneteket kezeli. Fontos gyógynövényekkel belülről segíteni a ló szervezetét, és így elérni a csillogó szőrzet, a szép sörény és az egészséges, erős paták kialakulását.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_5e76833e25054275ba03cfb9f4384eba~mv2.png/v1/fill/w_941,h_862,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_5e76833e25054275ba03cfb9f4384eba~mv2.png)
A szőr legyen csillogó, fényes, sima és fajtának megfelelően tömött, betegségtől, korpától, zsírtól, szerzett pigmentfoltoktól mentes. A ló alapszíne sokat változik a takarmány minőségétől függően, de a szezonális szőrváltás és a karámharcok nyoma is nyomot hagy rajta.
A legtöbb, szőrzettel kapcsolatos panasz oka belső anyagcserezavar, amit általában vitamin -és ásványi anyaghiány kísér! Ha ezt nem kezelik, akkor idővel súlyosabb elváltozások alakulnak (l. máj és anyagcserezavarok). Kezelésük során a máj, a vese, a belek és az immunrendszer befolyásolása alapvető és nélkülözhetetlen.
Hosszú szőrök állapota
A legtöbb lovas azt fájlalja, ha lassan nő a ló farka, ha fénytelen, sprőd, zsíros, illetve, ha hasmenéssel összekeni az állat. A szőrzethez hasonlóan itt sem a külsőleges kezelés hoz áttörést, legfeljebb elfedi a belső problémákat jelző tüneteket.
Az emésztésre és anyagcserére gyakorolt fitoterápiás kúrák meglepően szép eredményeket hoznak, melyek után már nyugodt szívvel használhatók a „lókozmetikumok” is.
Egyes lovaknak évről évre, nem csak a szőrváltáshoz köthetően, egyre ritkul a sörényük, később a farkuk is. A kínai orvoslásnak erről határozott elképzelése van, ami a nyugati állatorvoslásban a mellékvese-fáradtság szindrómával írható le a legjobban, aminek a kialakulásában az ösztrogén hormonnak is kulcsszerepe van.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_416eb6da4f6b4e13955683733afeeb44~mv2.png/v1/fill/w_939,h_864,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_416eb6da4f6b4e13955683733afeeb44~mv2.png)
A lovon megfigyelhető fő anyagcserezavarok jelei közül a szőrzettel kapcsolatos problémák:
fénytelen szőrzet
a végükön meghajló szőrszálak
gyenge minőségű téli bunda
túlnőtt fedőszőrök a téli bundában (zsírréteg felhalmozódás okozta fénytörés)
függőleges csíkok a szőrzetben, a ló oldalán
fajtajellegtől eltérő, hosszú szőrszálak
sörény és farok hosszú szőreinek kihullása, ritkulása
hosszú szőrök végeinek töredezettsége
fekete sörény végének megbarnulása (nem a nap szívja ki!)
szőrhullás
korpás, sprőd, zsíros bunda
melanintöbblet vagy -hiány (fehér vagy fekete foltok, szőrszálak megjelenése a testen, pl. tallérfolt, békafolt, olajfolt)
bőrproblémák
általános bőrérzékenység samponokkal, rovarokkal szemben
hajlam sömörre, ekcémára
szemölcsök, szarkoid
lassú vagy nehézkes sebgyógyulás
pigmentforgalmi zavarok: sárgaság (bilirubin)
A fenti állapotok esetén MINDIG érdemes az anyagcserére jótékonyan ható gyógynövényekkel kiegészíteni a ló étrendjét. Ha szeretnéd tudni, mit adj lovadnak, vedd fel velünk a kapcsolatot a fitocavallo@gmail.com címen!
Comments