A lovak lábán gyakran keletkeznek duzzanatok, melyek alapját a csonthártya-gyulladásból eredő csontos kinövések adják. A csonthártya valami által történő ingerlése gyulladást okoz, és a csontszövet helyreállításának végeredménye a csontszaporulat, maga a csontkinövés (kemény pókok, tetemek, holttetemek, vápa). Sok esetben gyógynövényekkel is segíthetjük a gyógyulást.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_e7ca00fcb1ed4feb84771240e34a065c~mv2_d_1545_1666_s_2.jpg/v1/fill/w_980,h_1057,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/496e7e_e7ca00fcb1ed4feb84771240e34a065c~mv2_d_1545_1666_s_2.jpg)
Csontkinövés tünetei
· sántaság
· rövidülő lépéshossz
· merev mozgás (javul vagy rosszabbodik munkára)
· álló helyben, mellső lábak váltott pihentetése
· kissé előre állított mellső lábak
· munka után meleg, nyomásra fájdalmas duzzanat
· szemmel jól látható csontkinövés
A sántaság formája meglehetősen változó: van ló, amelyik a betegség kezdetén, más ló a betegség kifejlett stádiumában mutat kifejezett sántaságot. Egyes lovak a bemelegítést követően lazábban mozognak, mások éppen hogy fordítva: mozgásra romlik a sántaságuk.
Gyakran a fájó lábbal ellentétes láb gyulladt, és azon látható duzzanat, mert az viseli a beteg láb kíméléséből származó többletterhelést. Vannak lovak, akiknél a munka során kialakuló meleg duzzanat, hűtés és pihentetés hatására lelohad. Leggyakrabban az elülső lábak érintettek, de nem mindig.
Amikor nem látható kívülről a duzzanat, mert például az ízület közelében kezdődik el a folyamat, akkor nehéz felismerni a problémát. Sántaság esetén mindig javasolt, hogy szakállatorvos diagnosztizálja a betegséget. Az előrehaladott csontkinövés szemmel jól látható megnagyobbodássá válhat, ami akut esetben meleg/forró, idült esetben hideg.
Fontos tudni, hogy ízületen elhelyezkedő, vagy ízület közelében (mellett) lévő csontkinövésről van-e szó. Utóbbi esetben az ízület mozgása többnyire nem akadályozott. Ha ízületen helyezkedik el a csontkinövés, akkor az hasonlóan a spat-hoz, ízületi gyulladást is okoz, ami már komolyabb kihívás a kezelésben. Ott ugyanis az ízületi felszínek állandó egymáson elmozdulása (nyújtás-hajlítás), hosszú időn át fenntarthatja a gyulladást, ami károsítja magát az ízületet.
Hasznos ilyenkor a gyulladáscsökkentő és csont-anyagcserére ható gyógynövények etetése.
A lábon lévő duzzanatok elnevezése
csánkpók: csánk alsó részén, az elülső és belső felület határán
kaptatetem: csüd oldalán, pártaízület tájékán
gyűrűtetem: pártaízületet egészen körülvevő csontkinövés
ha az ízület mozgékonysága is megszűnik: vápa
nyúltetem: csánk hátulsó vonalának hátrafelé domborodása
őztetem: csánk külső-oldalsó részén.
A spat a hátsó láb túlterheléséből kialakuló csánkízületi gyulladás.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Kapcsolódó cikkek:
Comments