Amikor a csonthártya megsérül vagy irritáció éri, gyulladásba kerül. A gyulladás során olyan folyamatok indulnak el, melyek végeredménye a csontszövet megvastagodása, és akár szemmel látható méretű "dudor" lesz belőle. Ez, ha nem zavar lágy szövetet, például inat, akkor ártalmatlan. Sokszor azonban sántaságot okoz. De, mitől alakul ki?
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_9683d10f0aba41e392ac3eb5fdc1cbc2~mv2.png/v1/fill/w_945,h_857,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_9683d10f0aba41e392ac3eb5fdc1cbc2~mv2.png)
Csontkinövésre hajlamosítanak az alábbiak
Ha gyenge a keringés, akkor a szövetek nem jutnak megfelelő mennyiségű tápanyaghoz és oxigénhez, valamint, a munka során kialakult mikro-gyulladások igen lassan gyógyulnak. Óvatosan kell tehát bánni a fáslizással és az ínvédőkkel. Használatuk ne legyen folyamatos, a levételkor folyó vízzel érdemes hűteni a lábakat, ez gyulladáscsökkentő hatású.
Az idős kor önmagában hajlamosító tényező lehet (meggyengült csontszerkezet), amit igen erősen fokoz az erős vagy állandó fáslizás, az inak és szalagok túlterhelése a munka során. Nekik különösen fontos a rendszeres, kíméletes mozgatás, és lehetőség szerint érdemes levenni a lóról a patkókat, amennyiben speciális munkavégzéshez nincs rá szükség.
Bizonyos mének/vonalak hajlamosabbak a csontkinövésre, ezért fontos a fiatal lovak álladó mozgatása és a helyes pataápolás.
A szűk fordulók, a hirtelen megindulások, megállások, perdülések, magasból talajfogások, mind előrejelzik a csontkinövéseket. Amikor a csontokon megtapadó inak egy-egy ízület túlterhelése folytán túlnyúlnak, akkor csontokon található tapadási pontokon irritáció keletkezik. Erre a csonthártya gyulladással, szövetszaporulattal reagál.
Gyakori, hogy a ló összeüti a lábát (bokázik), belelép az elejébe a hátuljával, lerúgja a saját lábát, kisebb-nagyobb balesetet szenved (rándulás, ütődés, zúzódás és ficam) vagy mély szúrás keletkezik a csonthártyához közel (gennyes gyulladás).
Ugyanakkor a csonthártyát állandóan vagy ideiglenesen irritáló, rosszul illesztett vagy szorosra húzott, túl sokáig fent hagyott fáslik, ínvédők, pataharangok is okozhatnak helyi irritációt a csonthártyán.
A falat rúgó vagy a bokszajtót kaparó, rugdosó lovak lábán a csontkinövés, hiszen az állandó ütődés irritálja belül a csonthártyát.
A patkolókovács is okozhat ilyen problémát, ha helytelenül igazítja a patát, és a hajlító ín túlterhelése miatt a tapadási ponton csonthártya irritáció alakul ki. Vagy, ha a kovács túl nagyot üt a patára, akkor ez megint úgy hat, mint szűk körön a perdülés: csavarja az ízületet, túlnyújtja az inakat, és azok a csonthártya tapadási pontnál gyulladást okoznak.
Fiatal csikók még ki nem fejlődött csontjai, ízületei a kisebb ízületi megterhelésre is gyulladással reagálhatnak (biológiai cél: csontok megerősítése!). A hosszú használhatóság érdekében érdemes betartani az életkori sajátosságoknak megfelelő terhelést. A fiatal korban nem korrigált talajon szűk állásnál az ízület külső, míg tág állásnál a belső rész veszélyeztetettebb.
A kemény (fagyott vagy kiszáradt) talajon végzett munka, a nagy akadályok félkemény talajokon ugratása, illetve kemény, csúszós (sáros, kavicsos) talajokon történő meredek dombmászatás kimondottan hajlamosít a csontkinövésekre az ütődés illetve az ízület csavarása miatt.
Csontkinövések esetén a csontanyagcserét segítő és a lábvégek keringését támogató gyógynövények mellé gyulladáscsökkentő hatásúakat is etethetünk a lóval.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Kapcsolódó cikkek:
Commenti