A bélpraziták elleni kezeléseket jelen tudásunk szerint nem lehet kiváltani gyógynövényekkel, jelenleg nincs bizonyítottan hatékony növényi hatóanyag a lovakban kártevő ismert féregfajok ellen. Ha már megtörtént a tavaszi/őszi féreghajtó kezelés – az állatorvos szakvéleménye és javaslatai alapján - akkor az utána kialakuló parazitafertőzések visszaszorításában, a megtelepedő paraziták kontrolljában segítséget jelenthetnek a növényi hatóanyagok.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_85cf09d1c4d04f7083aa18dbde15a3cf~mv2.png/v1/fill/w_980,h_552,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/496e7e_85cf09d1c4d04f7083aa18dbde15a3cf~mv2.png)
Vannak jó tapasztalataink a DEVOR "féregűző" keverékünkkel, amit a népgyógyászati megfigyelések és a Hagyományos Kínai Orvoslás alátámaszt, de sajnos nem bizonyító erejűek a kezeléseink eredményei (beszámolókon alapulnak).
A kutatások jelenlegi állapotában nem merjük a lovasoknak nyugodt szívvel, szakmai megalapozottsággal azt ajánlani, hogy váltsák ki gyógynövényekkel az állatorvosi féreghajtást.
Viszont azt jó tudni, hogy miután a ló megkapta a féreghajtót, akár napokon belül újrafertőződhet, főleg, ha a közeg nem "steril":
nincs naponta többször összeszedve a trágya a karámban, istállóban
nincs fertőtlenítve féreghajtáskor az istálló, a karámrudak, vödrök, itatók, trágyázóeszközök
ha van rotáció a tanyán/lovardában és nincs karantén
ha sokat utazik a ló vagy a lovasa, edzője más, idegen lovaknál is "jár"
Tehát jelenlegi tapasztalataink és eredményeink alapján a gyógynövények létjogosultsága inkább a „gyógyszeres nagytakarítás” utáni szinten tartásban van/lehet.
Ezért most minden lovasnak azt javasoljuk, hogy az „okos féreghajtás” elvei alapján, vagyis a bélsármintavétel elemzésének, valamint a ló immun- és peteürítő státuszának megbecslése alapján végezzék el a szokásos minimálisan szükséges féreghajtás (alacsony peteürítőknél is legalább évi 1 kis Strongylida ellen + a többi féregfaj ellen), és a szezonban eheti a ló a gyógynövényeket, parazitakontroll céljából.
Parazitarezisztencia esetén is egy opció a DEVOR+IMMUN kombo, vannak itt is jó eredményeink, kutyáknál is (Giardia), lovaknál is, de még erre nem sikerült eddig egy értékelhető, szignifikánsan bizonyító erejű kísérletet beállítani.
Esetlegesen ki lehet próbálni a bagócsok elleni védekezést gyógynövénnyel kiváltani (ősszel, tél elején), de akkor a bagócslégy lárvák gyomorban történő kifejlődésének idején (következő év) érdemes egy kontroll gasztroszkóppal ellenőrizni a megtelepedést, a parazitafertőzöttség mértékét. Mindezt természetesen kísérleti jelleggel, az állatorvos egyetértésével, közreműködésével lehet megtenni.
Soha ne felejtsük, hogy a bélférgek - kívülről gyakran nem látható módon- belülről rágják a lovakat, elszívják tápanyagaikat, kilyuggatják szöveteiket!
Sose spóroljunk a féreghajtáson, de végezzük azt okosan, mert a rezisztencia egyre fenyegetőbb! A növényi hatóanyagok nyújtotta alternatíva egy fontos egérút lehet, de egyenlőre még nincs kellően kutatva ez a terület.
A féregűző gyógynövények etetése klasszikus féreghajtásra nem, de parazitakontrollra alkalmas, érdemes ezt a lehetőséget kihasználni a paraziták féken tartásában.
Ha érdekel a lovak parazitáinak áttekintése és a féreghajtás alapelvei, akkor olvasd el a "Féreghajtás lovaknak" című, ingyen letölthető kiadványunkat. Dr. Bába András lógyógyász szakállatorvos, Prof. Farkas Róbert parazitológus egyetemi tanár, valamint a NÉBIH munkatársai lektorálták az Amerikai Állatorvosi Szövetség (AAEP) nemzetközi útmutatója alapján készült információs füzetet.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
#parazita #férgesség #féreghajtó #féregűző #rezisztencia #parazitakontroll #bagócs #strongylida #bélféreg #pete #lárva
Ha további kérdésed van, ide írj: fitocavallo@gmail.com.
Termékvásárlási tanácshoz, lovak állapotfelméréséhez a tanácsadónkat itt éred el: https://www.fitocavallo.com/terapia-lovaknak
Comments