Számos esetben előfordul, hogy az állatorvosi diagnózis szerint a ló immunrendszere alulműködik, és ez okoz különféle, eltérő jellegű betegségeket, vagy ettől válik fogékonnyá az állat betegségekre, illetve, ha már megbetegedett, nehezen gyűri le a kórokozókat. A kulcs a körülmények javításában van, de gyógynövényekkel is segíthetjük az immunrendszert.
![](https://static.wixstatic.com/media/nsplsh_574b3475574e6338573430~mv2_d_4272_2848_s_4_2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/nsplsh_574b3475574e6338573430~mv2_d_4272_2848_s_4_2.jpg)
Ilyenkor felülfertőződés is könnyen előfordul: az első, betegséget okozó kórokozó után megtelepedik egy vagy több másik. Légúti betegségeknél ennek jele a sárgászöld váladék, vagy nyári ekcémánál a kivakart bőrön megtelepedő gennykeltő baktériumok, illetve a bőrön, patán, szemen, egyéb nyálkahártyán élősködő gombák megjelenése.
Daganatos betegeknél szokásos még immunerősítő kúrát tartani, mely segítheti a szervezet saját védekező rendszerét az elfajult sejtek féken tartásával, pusztításával. Ez kutyáknál gyakoribb, míg lovaknál leginkább a szarkoidos és melanómás megbetegedésekben tűnt hasznos, az állapotromlást lassító (de nem megállító) kiegészítésnek.
Az immunrendszer alulműködése miatt kialakuló tünetek megjelenési helye behatárolja, hogy milyen gyógynövény-kombináció javasolható az állatorvosi kezelés kiegészítésére.
Azonban függetlenül attól, hogy a szemet vagy a bőrt érinti egy fertőzés, mindenképpen célszerű egy "általános jellegű" immunerősítő kúrát is tartani, az állatorvosi kezelés kiegészítésére.
Az alábbiak alakulhatnak ki immungyengeség esetén:
1. Általában:
hajlam vírusos, bakteriális és gombás fertőzésekre
makacs, nem gyógyuló fertőzések
2. Bőr, szaru:
nem szűnő nyírrothadás
makacs, visszatérő, kiújuló csüdsömör
3. Emésztőrendszer:
szájüregi sérülés/műtét
súlyos, visszatérő vagy nem múló (rezisztens?) férgesség
bélfertőzés; bélflóra diszbiózis hasmenéssel
4. Húgyúti vagy nemi fertőzés
5. Szemgomba, bakteriális fertőzése
6. Légutak:
7. Mozgásrendszer
8. Krónikus fáradtság; levertség (különösen fertőzések után)
![](https://static.wixstatic.com/media/a27d24_e7c0be290fac43c193d58e3978586e90~mv2.png/v1/fill/w_945,h_1333,al_c,q_90,enc_auto/a27d24_e7c0be290fac43c193d58e3978586e90~mv2.png)
Fertőzésre hajlamosító tényezők lovaknál
alultápláltság, minőségi éhezés (ásványi anyagok és vitaminok hiánya)
túlsúly (gyulladáskeltő szöveti hormonok)
tartósan fennálló hormonális vagy anyagcsere-betegség
tartósan fennálló vagy visszatérő bélnyálkahártya-gyulladás, szivárgó bél szindróma, diszbiózis
gyakori stressz (stresszhormonok, bélidegrendszer zavarása)
nem elegendő mennyiségű és minőségű pihenőidő
utazás, találkozás idegen állatokkal, emberekkel
fertőzött (másik) állat közelsége
klinikai tartózkodás
lezajlott műtét (transzplantátum nélkül)
fertőző betegség nem megfelelő kikezelése
felépülési idő káros (öncélú) lerövidítése
kórokozók tartós jelenléte a környezetben, pl. sárban, trágyában, levegőben, ivóvízben, takarmányon (külső és belső paraziták, baktériumok, gombák, beleértve a penészt is)
járványos időszak (pl. influenza, röpképes vektorok aktív időszaka, kullancsszezon)
xenobiotikumok okozta terhelés (adalékanyagok, gyomirtók, permetszerek, műtrágyamaradvány, gyógyszerek, féreghajtók, kemikáliák az épületben, bőrre használt repellens szerek és samponok, légszennyezés a közelben, mérgező anyagok)
idegrendszeri terheltség: alváshiány (betegség vagy zavaró hatás miatt)
pszichés zavarok (rendezetlen dominanciasorrend, tartós rivalizálás, megfélemlítés, magány)
barriereket károsító tényezők (sérülést okozó tárgy, ammónia, huzat, mérgező növényi részek, penész, bélfalkárosító anyagok)
Megfigyeléseink szerint a fent részletezett betegségek esetén a szokásosnál valamivel gyorsabbá vált a felépülés, amikor az immunrendszer állapotára kedvezően ható gyógynövényeket evett az állat, kúraszerűen. Az elakadt gyógyulási folyamatok befejeződtek, és a visszatérő fertőzésekre való hajlam megszűnt a keverék etetését követően.
A gyakorlatban elterjedt, hogy az immunerősítő gyógynövények keverékét (IMMUN recept) más problémára ható gyógynövény-keverékkel kombináljuk a komplexebb, célzottabb hatás érdekében, így több támadásponton hatott a fitoterápiás kezelés.
Az immunrendszer megfelelő állapotban tartásának alapjai:
természetszerű állattartás
higiéniai szabályok betartása
preventív állatorvosi beavatkozás (vakcina, féreghajtás)
helyes takarmányozás
vitaminok, kiegyensúlyozott ásványi anyag pótlás
stressz minimalizálása
elegendő minőségű, mennyiségű pihenés az állat számára
Gyógynövényekkel az alulműködő immunrendszer működése többféle módon támogatható, ám ez csupán a helyes tartás-takarmányozás melletti kiegészítő eszköz.
A fitoterápia két fő növénycsoportot tart számon, melynek tagjai erre alkalmasak. Az egyikbe az immunstimulánsok és immunmodulánsok tartoznak, a másikba a stresszhatásokhoz való alkalmazkodást segítő növények, az adaptogének.
Egyes immunstimuláns gyógynövények, mint a bíbor kasvirág, az immunreakciókban résztvevő sejtek számát növelik, és kutatások bizonyítják, hogy így hatékonyabbá teszik egy-egy fertőzés során a védekező rendszer működését.
![](https://static.wixstatic.com/media/a27d24_cb4ed7a749c74e5bbf9e1c5970652ac2~mv2.png/v1/fill/w_596,h_432,al_c,q_85,enc_auto/a27d24_cb4ed7a749c74e5bbf9e1c5970652ac2~mv2.png)
Mivel fokozza az immunrendszer készültségét, ezért legfeljebb 1 hónapig etetjük a kasgyökeret, vagy ezt tartalmazó keveréket az állattal, majd tartunk legalább ennyi szünetet. Körülbelül 2 heti etetés alatt alakul ki az elérhető immunvédettség.
A legcélszerűbb a kasvirágot megelőzésre használni, a várható fertőzéses időszak előtt lekezdve a kúrát, azonban felülfertőződéseknél is lendületet tud adni az immunelemek számára a kórokozó végleges ártalmatlanításához. Már kialakult fertőzések esetén is nagyon hasznos.
Autoimmun betegségeknél a kasvirág a betegség fellángolását okozhatja, de ez az állítás jelenleg nem bizonyított, csak feltételezett.
Más „immunmoduláns" növények az immunrendszerhez tartozó részek (pl. bélnyálkahártya, bélflóra, nyálkahártyák, bőr) védelmére használhatók. Egyéb drogok vitamintartalmuk és flavonoidjaik révén járulnak hozzá a szervezet ellenálló-képességéhez.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönet a lektorálásáért Dr. Bába András lóspecialista állatorvosnak (www.polequi.hu)!
Kapcsolódó cikkek:
Comments