Amikor lovad beszívja a levegőt, akkor hatalmas orrnyílásain át áramlik az befelé. Kívülről nagyjából ennyit látni, és persze még a rózsaszínes orrnyálkahártyából egy kisebb részt. Aztán, hova tovább?
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_412780ffe3bb480da3b9e06e812dd0f1~mv2.png/v1/fill/w_939,h_863,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_412780ffe3bb480da3b9e06e812dd0f1~mv2.png)
A felső légutak
Mik is azok a légutak? A ló légzőkészüléke két részből áll. Az egyik a levegőt vezető csőrendszer, a légutak. A másik pedig a légzőszerv, vagyis a tüdő, ahol a légcsere és a gázcsere zajlik.
A felső légutak az orrnyílásokkal kezdődnek, és az orrjáratokon át a légzőgaratban végződnek. Itt egyesülnek az alsó légutakkal. Az embertől eltérően, lóban a szájüreg nem része a légutaknak, mivel a ló nem tud szájon át levegőt venni. Ezért is fontos, hogy az orrszíjat sose húzd szorosra, és lehetőleg ne használj kisorrszíjat!
Az orrjárat olyan, mint egy labirintus: zegzugos, barlangos, üreges. Azért van ez így, hogy a kívülről beáramló hideg levegőnek legyen bőven elég ideje felmelegedni. Ezzel együtt is előfordulhat, hogy ha hideg időben vágtázol az istállóban tartott lovaddal, akkor megfázik. Ilyenkor mindenképpen adj neki nyálkaoldó-köptető gyógynövényeket, legalább 1 hónapig!
A felső orrjáratban található a szaglóhám, amit speciális bélés borít, és az aromaterápiás írásokban (is) sokat olvashatsz róla.
Összefoglalva:
az orrüreg csillós nyálkahártyájának feladata a levegő megtisztítása, felmelegítése és nedvesítése
a garat nyálkahártyával bélelt izmos falú cső, ide nyílnak az orrüregek és fülkürtök, itt találhatóak az orrgarat mandulák
a gége a légcső bejáratánál helyezkedik el. A garat felé a gégefedővel zárható. A gége vázát a páros kanna-, valamint a páratlan gyűrű-, pajzs- és gégefedő porc alkotják. A porcokat szalagok kötik össze, amihez bonyolult gégeizomzat kapcsolódik.
Ha gyógynövényes kérdésed van, fordulj hozzánk bizalommal: fitocavallo@gmail.com!
Nem a szokásos ló-inhallátor készüléket használjuk. Jobban tudjuk szabályozni a feltehető töménységet egy egyszerű emberek számára kifejlesztett "végcsonk"-kal. Elé ill. a ló orra alá tartjuk... Így is hatásos, s olcsóbb is a készülék (7-15eFt). S közvetlen munka után nem is gondolkodtunk még rajta. (min 1/2 óra várás...)
Óh, értem. Őszintén szólva, én nem tennék inhalátort a munkavégzés miatt "szuszogó" lóra. Oxigénigényét pótolja, illetve a szén-dioxid kilihegésével a vér sav-bázis egyensúlyát igyekszik helyreállítani, persze anélkül, hogy tudna róla. Az inhalátor korlátozza valamennyire a légzésben. Megvárnám, míg a légzésszám visszaáll, és akkor lehet inhaláltatni. De, ez saját véleményem, mindenképp az állatorvos szava mértékadó.
Már el is felejtettem, hogy szteroidos inhalálás is lehetséges. Csak az illóolajos esetleg sóoldatos inhalálásra gondoltam. Pontosítanék: 4 éve tünetmentes kehes lóról van szó, melyet gyógynövénykúrákkal tettünk tünetmentessé javaslatára. (Mystic - Szigethalom; 24-28-as nyugalmi légzésszám levitele 1 éven belül 8-10-re). Most már csak a lábai és a kora a korlátozó tényező a munkavégzésének megtervezésében. Fizikai erőnléte tavaly (2018) tavaszán jobb volt, mint shagya arab fiatal társának. Inhalálást megelőzés, közérzet jobbítása és állapotának fenntartása miatt szoktuk alkalmazni. (No meg nem elhanyagolható szempont párom túlzott aggódása...). Más állatorvos is látta 2 évvel ezelőtt, ki azt állapította meg, hogy nincs semmi baja, miért lenne kehes? (Hozzánk kerülésekor COPD 3-4-re becsülték más állatorvosok)
Jó kérdés. Mi az inhalálás célja? Kehes, megfázott vagy IAD-s lovaknak szokták. Felmerül a kérdés, hogy miért végez NEHÉZ munkát a kehes ló... Ezt ugorjuk át. Maradjunk a légúti gyulladásnál (IAD), és a nyálkaoldó-köptető-fertőtlenítő célzatnál.
Mivel inhalálnak az adott esetben? Hörgőtágítóval, szteroiddal (gyulladáscsökkentő) vagy légutakat fertőtlenítő anyaggal (pl. sóoldat, illóolaj)?
Hörgőtágítót eleve a magas légzésszámnál adagolják.
A szteroid esetében gondolom, a még lihegő lóval inhalálás szándéka a mélyebb légvételekkel történő alsóbb légutak elérése a beinhalált gyógyszerrel.
Ebben a kérdésben feltétlenül egy állatorvos véleményét kellene kikérni.
Megjegyzés: a munkavégzés során megemelkedő légzésszám és a kehes ló asztmás állapota között - inhalálás szempontjából - az a nagy különbség, hogy munkavégzés során egy agyi központ emeli a légzésszámot az izmok munkavégzésének oxigén igényének…
Lehet-e, ill. szabad-e közepes vagy nehéz munka után inhalálni a lovat főleg télen?