Ha a szervezetben túl sok méreganyag halmozódik fel, akkor a vér olyan nagy mennyiségű káros vegyületet szállít a májba, amelyet az már nem képes lebontani és ártalmatlanítani. Az át nem alakított méreganyagokat a keringés tovább viszi más szövetekbe, ahol a sejtekkel reakcióba lépnek, lerakódnak és gyulladást, szöveti károsodást, sejthalált okozhatnak.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_472111ff678e4ec580b3d03d3fbf0a12~mv2.png/v1/fill/w_945,h_863,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_472111ff678e4ec580b3d03d3fbf0a12~mv2.png)
Számos esetben annyira megbetegítő hatású lehet az állatok takarmányozása, hogy az emésztőcső egyes szakaszai, főleg a gyomor és a belek nyálkahártyája állandó gyulladásban vannak.
Amennyiben tartóssá válik a gyulladás, az szövetelhaláshoz vezet, amely kisebb-nagyobb mértékben áteresztővé teszi az amúgy szigorúan szabályozottan működő bélnyálkahártyát.
Ez az ún. szivárgó bél szindróma, melynek fennállása miatt a táplálékkal bejutott toxikus vegyületek, baktériumok és allergén anyagok könnyebben, gyorsabban és igen nagy tömegben képesek a bélfalon keresztül a vérkeringésbe bekerülni.
A belektől a portális keringéssel útjuk a májba vezet, de ha a máj alulműködik, akkor egy részük szabadon továbbjut.
Mikrogyulladások gyakori helye (következménye):
emésztőcsatorna nyálkahártyája (gyomorfekély, bélgyulladás, szivárgó bél)
légutak nyálkahártyája (orrfolyás, hörgőgyulladás, allergiás kehesség)
szem (szem kékes elszíneződése- szemnyomás növekedés, havi vakság)
paták (nyírrothadás, patairha-gyulladás)
ízületek (ízületi gyulladás, porckopás, meszesedés)
idegrendszer (viselkedési zavarok, fáradékonyság)
bőr, szőr (szőrminőség romlása, szőrváltási problémák)
mirigyek (hormonális és immunrendszeri zavarok)
A legtöbb, autoimmun hátterű, multifaktoriálisnak (több okra visszavezethető) és X-aktás betegség hátterében megfigyelhető mikrogyulladások jelenléte.
Ezek megzavarják az immunrendszert és az anyagcserét. kezelésük a belek karbantartásával és a máj megerősítésével kezdődik. Gyógynövényekkel legalább 3-6 hónapos májregeneráló kúrákkal kell számolni, viszont ez az esetek többségében már elég ahhoz, hogy meginduljon a gyógyulás a "nehéz esetekben" is.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönöm a cikk lektorálását Dr. Bába András lóspecialista állatorvosnak (www.polequi.hu), és Dr. Mézes Miklós egyetemi tanárnak, takarmánytoxikológia szakértőnek!
Kapcsolódó cikkek:
Comments