Ez a kellemetlen betegség a „Culicoides törpeszúnyogok” nyálára és egyéb ízeltlábúak, vérszívó legyek (például szuronyos istállólégy) csípésére adott allergiás reakcióból alakul ki, mely esetenként krónikus anyagcserezavarokkal és napallergiával (fényérzékenységgel) is kombinálódhat. Gyógynövényekkel a háttérben meghúzódó anyagcsere-zavarokat célozzuk, ami sok esetben elég a tünetek enyhüléséhez és teljes megszűnéséhez.
![](https://static.wixstatic.com/media/nsplsh_4d37517a685f5044326d4d~mv2_d_3000_2001_s_2.jpg/v1/fill/w_980,h_654,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/nsplsh_4d37517a685f5044326d4d~mv2_d_3000_2001_s_2.jpg)
Elsősorban póniknál és kisebb testű, főleg északi részeken tenyésztett lovaknál (pl. Izlandi, Fjord, Haflingi) fordul elő, de bármilyen lovat érinthet.
Rovarcsípés
A csípés maga egy ártalmatlan szúrás, csakhogy néhány órával később allergiás viszketést okoz. A bőr alatt kis, gombostűfejnyi csomócskák képződnek, kb. 3 mm átmérőjűek.
Többféle elnevezéssel illetik a betegséget. Angol nevét („sweet itch”= édes vagy kéjes vakarózás) onnan kapta, hogy a ló bárhol és bármikor - amikor lehetősége van - jólesően és végeláthatatlanul addig dörzsöli az allergiában érintett részeket, míg azokról a szőrt és a bőrt teljesen ledörzsöli.
A kivakart, véres, nedvedző részek később bakteriálisan és/vagy gombákkal felülfertőződnek, és gennyes sebek alakulhatnak ki a vakart területeken.
A hastól a hátig, a fülektől a farokig bárhol kialakulhat ez az elváltozás, de leggyakrabban az üstök, a sörényél, a martájék és a faroktő érintettek.
A sörény és a farok érintett része teljesen kopasszá, sebessé válik. A lovak által felzavart rovarok szívesen megülnek a combok közötti részen és a has alján, így ezek a részek is érintettek a betegségben.
Az elhúzódó szőrváltás, a bakteriális vagy gombás bőrbetegségek, a lassú sebgyógyulásra való hajlam és az érzékeny bőrtípus sajnos súlyosbítják a tüneteket.
Hajlamosító tényezők
A nyári ekcéma az alábbi tényezők jelenlétekor alakul ki nagy eséllyel:
feltehetően örökölt allergiás reakció a rovar nyálára
egyedi érzékenység (hiperszenzitivitás)
maga a rovarcsípés
Feltételezhető, hogy a nyári ekcémát súlyosbítja az alábbi tényezők fennállása:
külső, belső allergének (nem kiváltják, de fokozhatják az allergiás reakciót)
A tartástechnológiában sokak szerint rendkívüli jelentősége van az allergén rovarnyál eltávolításának, azaz kizárni, hogy a rovar a lóhoz eljusson. Ez a fertőző, nyugat-nílusi lázat terjesztő szúnyogok miatt is indokolt lehet. Bokszban, vagy kint, teljesen betakarva tartott lovak kevésbé vannak kitéve a veszélynek, hogy csípést szenvedjenek el.
A nyári hőségben bebugyolálni egy lovat nem éppen jó megoldás, hacsak nem a hideg istállóban teszik ezt, vagy olyan, rovarok ellen kifejlesztett „hálós takaróval”, ami engedi a bőr szellőzését. Sajnos, ez az óvintézkedés sem váltja be mindig a hozzáfűzött reményeket.
Több lótartó tapasztalta, hogy a megfelelő trágyakezelésen sok múlik. Egyrészt a ló közeléből a nap több időszakában is el kell távolítani a friss, rovarok számára a szaporodásukhoz nélkülözhetetlen trágyakupacokat.
Ugyanakkor egyre terjed a mikrobiológiai készítményekkel történő trágyakezelés, aminek során hamarabb lezajlanak az érési folyamatok, enyhül a trágyaszag és szemmel láthatóan drasztikusan lecsökken a legyek száma.
A legjobb rovarölők a fecskék. Sajnos hazánkban évről-évre egyre csökken számuk, ezért, ha egy lovardában fecskék tanyáznak, becsüljük meg őket! Igencsak megtizedelik az istállóban és körülötte a rovarállományt.
Kezelés
Amelyik kezelési mód az egyik lónak beválik, a másiknál lehet, hogy hatástalan.
Jellemzően több módszer egyidejű bevetése nagyobb eredményt hoz, mint ugyanezek külön-külön.
A nyugati orvoslás az allergiás „túlreagalást” igyekszik csökkenteni szteroid tartalmú injekciókkal, kenőcsökkel, illetve segíthetnek esetleg a szúnyogriasztó spot-on készítmények, valamint az állatorvos által végrehajtott deszenzibilizáció.
A szteroidok hatására valamennyire csökken a viszketés, de a gyógyszer kiürülése után még intenzívebb vakarózás jelenhet meg. Antibiotikumokkal a bakteriális felülfertőződés akadályozható meg.
Tüneti kezelésre gyakran elengedhetetlen a gyógyszeres megoldás, de hosszabb távon nem jelent végleges megoldást, a gyógyszer mellékhatásai miatt sem. Számtalan olaj és kenőcs áll rendelkezésre a külsőleges kezelésre. Fontos a felülfertőződés megakadályozása, és ha lehet, a viszketés csökkentése.
A teafaolaj vízzel és némi almaecettel hígítva enyhülést hozhat, ha naponta 2-3-szor átkenik vele a lovat a fülétől a farkáig. De ezek a módszerek esetében sincs mindig 100%-os siker: ki kell próbálni, hogy adott lónál melyik válik be.
A hatékony gyógynövényes kezeléshez érteni kell a betegséget kiváltó okot, ami segít a megfelelő tartási és takarmányozási körülmények kialakításában, fenntartásában.
Illóolajos kenőcs recept
Nyári ekcémára sokaknak bevált az alábbi (vagy hasonló) keverék:
10 csepp levendula illóolaj,
10 csepp teafaolaj,
5 csepp római kamilla illóolaj,
5 csepp német kamilla vagy cickafarkfű illóolaj
5 csepp fokhagyma olaj,
100 ml Aloe vera zseléhez hozzákeverve.
Maximum 3 hétig, naponta 2-3-szor (!) alkalmazandó a sebes részeken és körülöttük. Gyulladáscsökkentő, fertőzést gátló és erős illata miatt egy rövidebb ideig rovarriasztó hatású.
A bőrvédő kenőcsök mellé feltétlenül szükséges a gyógynövényes támogatás belülről, különben csak tüneti kezelés történik! A fent megadott recept a bőrt támogatja de képzett aromaterapeuta összeállíthat olyan receptúrát, ami belülről támogatja a ló szervezetét (pl. májvédő, antioxidáns vegyületekkel).
Gyógynövények nyári ekcéma esetén
A Fitocavallo SOME gyógynövény-keverék összetevői javítják a ló anyagcseréjét, és ezzel csökkentik az allergiahajlamot és a májterhelésből kialakuló bőrelváltozásokat. Mivel emésztést javító hatásuk is van, így jó hatással vannak a bélflórára, ami a biotintermeléssel hozzájárul az erősebb bőr kialakulásához.
Több esetben a rovarnyál közvetítette, lovaknál ún. nyári ekcéma tüneteit enyhítette. Utóbbi akkor igaz, ha az állat tartási körülményeiben jelentős változások is történnek. A tünetmentesség elérésére annál nagyobb az esély, minél inkább sikerül allergénektől mentes helyet biztosítani az állatnak, és helyesen, a belső anyagcserét nem megterhelő módon takarmányozzák az állatot. Jó, ha lecsökken a lovat érő napi fizikai, érzelmi és egyéb stressz.
Az évek során többször megfigyeltük, hogy amennyiben az állat gazdája időben, az allergia kezdeti szakaszában megkezdte az átfogó, nem csak a tünetekre, hanem az anyagcserére és a májra irányuló fitoterápiás kezelést, akkor akár éveken át tünetmentes maradt a lova. Talán annak is köszönhető ez, mivel más betegségek is okozhatnak a rovarcsípés allergiához hasonló tüneteket, melyek esetében kiemelten hangsúlyos a takarmány minősége.
A cikkhez tartozó infografika a nyári ekcémáról itt olvasható.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönöm a lektorálást PhD. Dr. Kutasi Orsolyának (kutasi.orsolyakukacgmail.com)!
Kapcsolódó cikkek:
Kommentare