top of page

Pipa - lovak megfékezése pipával (videóval)

Marton Zsófia (Lóherba)

Nagyon sok lótulajdonos falfehérré válik, amikor meglátja, hogy mit művel az állatorvos vagy a patkolókovács a lovával a pipázás során. A látvány sokkal rosszabb, mint ami valójában történik. Illetve ne felejtsük el, hogy pipa nélkül egyes lovak olyan sérüléseket okoznának maguknak és a körülöttük ténykedő szakembereknek, tulajdonosnak, hogy azt a kockázatot nem szabad bevállalni.


A pipa a legtöbb ló esetében egy hatékony eszköz az irányítás eléréséhez. Máris kiemeljük: nem minden ló számára megfelelő, és csak hozzáértő kezekben nem árt. Brutálisan, durván felhelyezve viszont valóban egy káros kínzóeszköz.


Tanulmányokban dokumentált, hogy a ló pulzusa valóban süllyed, ha felhelyezik rá a pipát, ami azt jelzi, hogy a ló nyugodtabbá válik. Ez azt jelenti, hogy a pulzus lassulása alatt nem érez fájdalmat a pipa okozta csavarás miatt. Úgy tűnik, hogy néhány ló elszunnyad, miközben a pipa szorítja. Ez hogyan lehetséges?


A ló fején, különösen a pofa részen futó idegek megszorítása bódultságot, eufórikus élményt okoz - ami az endorfin (boldogság-) hormonok felszabadulásának köszönhető. Az első pillanatok valóban kellemetlenek, és igazság szerint, minél jobban ellenáll a ló, illetve minél ügyetlenebb a műveletet végző személy, annál tovább tartanak a kezdeti pillanatok. Segít, ha ilyenkor a tulajdonosa - pánikolás és sajnálkozás helyett - erős kézzel fogja a lovat, hogy minél hamarabb jöjjenek a kellemesebb percek.


Gyakorlati tapasztalat, hogy a pipa és a bódítók felhelyezését követő rövid, 1-2 perces várakozási idő alatt ne érje a lovat semmilyen inger vagy negatív hatás, különben könnyen kizökken az eufóriából. A vizsgálat és kezelés (pl. injekció beadása) is csak ezután történjen!


Többféle pipa áll rendelkezésre, beleértve a rövid és hosszú nyelű, kötéllel vagy lánccal a végükön ellátott, különféle anyagokból készült (fém, fa, műanyag) pipákat, amelyek lehetnek kézzel a kötőfékhez rögzíthetők, vagy önmagukban is kellő szorítást biztosító eszközök. A láncos típus különösen durva, ezt ne alkalmazzuk!


A pipa használata során a ló a részéről a legnagyobb ellenállás általában az alkalmazási kísérlet elején tapasztalható. Miután a pipa a helyére került, a ló megkísérelhet hátrálni, hátradőlni vagy felkapni a fejét, azzal a céllal, hogy kiszabaduljon, de ez többnyire nem tart sokáig.


A kezdeti ellenállás után a legtöbb ló nyugodtan áll meg a rutinkezelésekhez, ha pipa van az orrán. Úgy tűnik, hogy ennek az eszköznek a hatékonysága meghaladja az általa okozott tényleges kényelmetlenséget.


A teljességhez hozzátartozik, hogy nem minden lónál válik be a pipázás. Egyes lovak még ingerültebbé és bizalmatlanabbá válnak tőle, de a többség jól tolerálja.


Olyan módszert válasszunk, amley védi a kezelést/beavatkozást végző személyeket (állatorvos, patkolókovács, sebtisztítást végző lovas), mert a lónak okozott 10 perces kényelmetlenség össze sem hasonlítható azzal, ha aló miatt megsérül valaki, és emiatt akár elveszíti a munkaképességét!


Dr. Bába András lógyógyász szakállatorvos azt javasolja, hogy senki ne habozzon használni vagy hagyni használni ezt a hatékony módszert a kezelések megkönnyítésére, főleg azért, mert sok esetben életmentő lehet - a lónak és a személyzetnek egyaránt!




Ti kérdeztétek rovatunkban ezek voltak a legjobb hozzászólások:

  1. Anna: "Állítólag endorfint szabadít fel. Nekem ha szájon át kell beadnom a kancámnak gyógyszert, sokat segít, pedig csak kézzel csinàlom. És mivel a bódítókra nagyon érzékeny (másnap szinte mindig kólikázik..), ezért inkább amit lehet vegyszer nélkül oldok meg nála."

  2. Patrícia: "Nálunk a szem kezelésénél (cseppentés és injekció a szem szaruhártyába) bevált. Az első pár alkalommal kellett csak használnunk, utána már pipa nélkül is nyugodtan viselte."

  3. Boglárka: "Van, hogy szükséges a pipa. Jobb megoldás, mint a bódítás, ha az eset engedi. Mindenesetre ezt is ésszel és érzéssel kell csinálni. A lovaknak, tapasztalatom szerint maradandó rossz élményt egyáltalán nem okoz."

  4. Judit: "Lehet állat módjára is felrakni a pipát, dühből, láttam már ilyet, és lehet szakszerűen is. Nem mondom, hogy nem kelt visszás érzéseket bennem, de még egyik lovat sem láttam lelkibetegnek lenni miatta, és adott esetben ló- és emberéletet menthet."

  5. Réka: "Pont nemrég lett a lovardában az egyik ló szája szélén egy sérülés, amihez állatorvos nem kellett, de hiperollal kimostuk. Pipa nélkül már ágaskodásig fajult a dolog, aztán megpipáztuk és gond nélkül lekezeltük. Kérdem én, hogy pipa nélkül hogy fog le bárki egy 170 magas vergődő lovat?"

  6. Nikoletta: "Én ebben nem látok semmi állatkínzást! Ha a nyakán megcsavarod a bőrt, akkor is el tud bódulni! Biztosan fáj egy darabig utána, elzsibbad, de őszintén, ha muszáj egy kezelés vagy vizsgálat miatt, akkor ennyi! Én is végig ülök rengeteg vizsgálatot vagy fogászati kezelést, ami esetleg kellemetlen és fáj! Ennyit ki lehet bírni az ő érdekében! Szerintem teljesen normális ezt alkalmazni - bizonyos esetekben ! Én nem gondolom állatkínzásnak!"

  7. Gabriella: "Kövezzetek meg, de szerintem nem feltétlen kínzás. Nálunk használták egy-két idegesebb lovon körmöléskor, volt amelyik megnyugodott, volt amelyik nem…

  8. Fiatal, elég vehemens kancámat pipával ultrahangozták, mivel első alkalom volt neki, nem nagyon állta bódítás nélkül, gyógyszeresen viszont nem akartuk “kábítani”. Nyugodtan állta a vizsgálatot, mindenféle fájdalom jele nélkül.

  9. Az orrban lévő idegvégződések miatt zsibbad le a ló, nem a fájdalom végett.. régebben én is kínzásnak tartottam, de be kellett látnom, hogy ez sokkal humánusabb megoldás, mintha valaki aláverne és amiatt áll egyhelyben, mozdulatlanul, mert félnie kell. Fájdalmat max. akkor érezhet, ha feszegeti magát, vagy rángatják neki…"

  10. Anna: "Sebtoalettnél nagyon hasznos. A kezeletlen, férges, nyílt seb a legkártékonyabb, hát lehet választani a rossz megoldások között."

  11. Fanni: "Eddig a 22 év alatt kétszer használtam. Az egyik ló, idegbeteg állat, és mintha nem is tettem volna rá, semmit nem használt. A másiknak fájdalma volt (patatályog), domináns 170 cm-es herelt, icipicit állt csak nyugodtabban. Alapvetően megoldom még a legkeményebb sárkányokkal is máshogy a problémát."

  12. Rebeka: "Elvileg ez nem okoz fájdalmat nekik. Én nem szeretem, viszont van, amikor muszáj használni az orvos/ember testi épségének érdekében valamit, hogy az állatot is lehessen kezelni. Innentől kezdve vagy a pipa van, vagy bódítás. Én amolyan szükséges rosszként kezelem mindkettőt, néha sajnos nem lehet kikerülni."



Egy hasznos videó a pipa felhelyezéséről, megtartásáról, leszedéséről - tanácsokkal, szakszerű bemutatóval:



Ha nem vagy angolos, akkor íme, itt a videó szövegének gyors fordítása:


A korlátozás egyik formája a pipázás. Pipát valószínűleg már látott lovas katalógusokban és lovasboltokban. Az egyik típusa összecsípéssel működik, a másik csavarással. Vannak kötéllel és lánccal alkalmazható fajták. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai.


A pipázást akkor lehet a legkönnyebben alkalmazni, ha két ember végzi, de egy nagyon hozzáértő egyedül is boldogul.


Sokan használják a szorítással végzett pipázást, mert ezt könnyebb egyedül alkalmazni, és néhányan odáig mennek, hogy a klipszet a kantárhoz rögzítik.


Mielőtt felrakjuk a lóra, hadd mutassak be valamit nagyon gyorsan. Az egyik dolog a pipázással kapcsolatban, és a legtöbb rögzítési móddal kapcsolatban az, hogy tényleg át kell gondolni, hogy a ló hogyan lát.


A ló talán látja a kezemet messzebb az orra előtt, de ahogy a kezem egyre közelebb kerül a lóhoz, nem látja jól. Valójában, a kezemet nem látja lefelé az orra alatt.


Fontos, hogy ne lepjük meg a lovat! Tehát például, ha én, és ezt gyakran látom a lovasoknál, nem akarok odamenni a lóhoz, és csak úgy hirtelen megérintem, megragadom az orrát, akkor hirtelen egy ijedt reakciót fogok kiváltani. És ismétlem, minden alkalommal, amikor meglepsz egy lovat, és ilyen heves reakciót váltasz ki, akkor egy olyan lovat csinálsz belőle, amelyik félti a fejét. Ezt nem akarjuk!


Tehát amikor a fej körül dolgozom, vagy pipázást alkalmazok, lassan és módszeresen kell megközelítenem. Nem akarom, hogy meglepjem őt, és el sem tudom mondani, hányszor láttam, hogy az emberek pontosan ezt csinálják. Frusztráltak, dühösek, a ló nem viselkedik jól, és csak úgy odamennek, és nagyon gyorsan elkapják a ló orrát.

És ember, ha nem vagy jó fogó, akkor nagyon nehéz lesz másodszor is megközelíteni azt a lovat, hogy megpipázd.


Tehát jobb lenne, ha csendben odamennél a lóhoz - anélkül, hogy a kötél a kezem köré tekeredne, azt csak a kezemre teszem - és az egyik kezemet a ló orrhátára teszem. Ez a saját biztonságomért is fontos. Ha az orrára teszem a kezem, és ő jobbra-balra vagy le-fel mozgatja a fejét, vele együtt tudok menni. Közben védem az arcomat attól, hogy a fejét felém lendítse.

Lassan megfogom tehát az orrát.


Aztán meggyőződök róla, hogy jó erősen (nem durván, de határozottan) tartom az orrát és a felső ajkát, mielőtt felrakom a pipát. Mert ha túl gyorsan próbálom csinálni, és felrántja a fejét, nem leszek sikeres. És minél többször nem sikerül, annál nehezebb lesz legközelebb megcsinálni.


Szóval most, hogy már nagyon jól megfogtam, lassan a kezem köré teszem a pipa két nyelét, majd lassan megfeszítem a ló felső ajkán.



A lovak elviselik a lassú és módszeres szorítást, nyomást, de kicsit sem bírják a gyors és rángatózó mozdulatokat. Amint beszorítottam a felső ajkát, elengedhetem azt kézzel.


Most, amit észrevehetsz ennél a pipázásnál, hogy az ajka a pipa egyenes részén van, nem az íves területen. Azért van így, mert az arab lovaknak nincs nagy ajkuk. Ha a kiszélesített részen keresztül lógna ki a felső ajka, akkor azt ki tudná húzni. Ez esetben megint sikertelen leszek, és legközelebb már nehezebb lesz megcsinálni.


Sokszor látom, hogy az emberek fogják a pipát, és a kötőfékhez rögzítik. És aztán elfordulnak az állattól, magára hagyva annak fejét, fogó ember nélkül, és elkezdenek mondjuk szőrt nyírni, patát körmölni, amit a ló nem szeret. Csak egy figyelmeztetés, amikor ezt csinálod, ez fegyver lehet, oké? Ez alatt azt értem, hogy ha a ló nem tolerálja a műveletet, amit csinálsz, és elkezdi rázni a fejét, és ez a pipa rá van erősítve, akkor nagyon megsérülhetsz. Sőt, ha fejbe talál ezzel a fémmel, meghalhatsz. Vagy valaki más, aki a közelben van.


Ezért nagyon ajánlom, hogy amikor pipázod a lovat, soha ne egyedül tedd! Egy ember tartsa a lovat és egy másik tartsa a pipát. Nem tanácsolom a lovasoknak, hogy csak úgy felcsatolják a pipákat a kantárra/kötőfékre, és egyedül csinálják a dolgokat.


A pipázással kapcsolatban van még egy dolog, ami nagyon fontos! A pipa lesz a korlátozó eszköz, de még mindig a kantár és a lánc/vezetőszár az, ami a ló fejét irányítja. Túl sokszor előfordult már, hogy valaki a pipával a kezében állt a ló mellett (nem fogta a kötőféket), és amikor a ló megrántotta a fejét, megütött valakit a fejével, pedig ezt el lehetett volna kerülni, ha valaki egyszerűen csak megfogja a ló kötőfékét.


Amikor leveszed a pipát, tedd azt lassan! Olyan lassan veszem le a pipát, amilyen lassan csak tudom. Közben fogd erősen a kötőféket (vagy a másik ember fogja erősen), hogy senkit ne üssön meg a fejével a ló. A pipa oldásakor zsibbadni kezd a ló szája: az idegek játéka, nem rosszalkodásról van szó. Ilyenkor egy dolgot nem tanácsolok, és látom, hogy ez gyakran megtörténik, hogy az emberek megdörzsölik a ló orrát, miután megpipázták a lovat. Ennek semmi értelme! A ló orrában kellemetlen érzést keltettünk, összeszorítottuk az orrát, a pofáját vagy a felső ajkát, akkor miért akarnánk csak úgy megdörzsölni? Ez csak a kellemetlenséget tetézi. Elég békén hagyni, kicsit várni, magától rendeződik a helyzet. A vérkeringés gyorsan helyreáll, anélkül, hogy dörzsölnénk.


A kötélpipával ugyanez az eljárás, mint eddig. Lassan kell haladnom, megpróbálok a szájánál maradni, miközben rázza a fejét, az orrhátára tett kezemmel rögzítem őt és védem magam. Türelmesen várok. Van úgy, hogy a ló azért mozgatja a bőrét, hogy a légy lekerüljön róla. Most én vagyok a légy. Mozgatni fogják a fejüket, a pofájukat, a testüket, hogy valamit, ami idegesíti őket, eltüntessenek. Ilyenkor közel mellette kell maradni, és így tudatni vele, hogy nem megyek sehova, nem tud lerázni magáról, de közben védem magam.


Lassan jól meg kell fognom a felső ajkát, és ismétlem, ez a pipa könnyebb, ha van egy második személy, aki segít elfordítani a pipát.


Szóval meg kell győződnöm róla, hogy folyamatosan fogom a felső ajkát, amíg nem sikerül ezt a pipát elég szorosan csavarnom ahhoz, hogy a lovon maradjon anélkül, hogy én fognám a kezemmel a ló felső ajkát.



Szorosan rácsavartam, tartom. Fontos, hogy aki tartja a kantárt/kötőféket, közel maradjon a lóhoz. Állatorvosi vizsgálat vagy kezelés közben a lovat rögzítő személye mindig ugyanazon az oldalon álljon, mint aki a műveletet végzi. Mondjuk, ha a jobb hátsó lábon dolgoznak, a rögzítő személy a ló jobb oldalán álljon.


Óvatosnak kell lenni a helyváltoztatásnál, mert ha a ló megrántja ezt a pipát és kitépi az ember kezéből, akkor ez itt egyfajta repülő fegyver. Mindig meg kell győződni arról, hogy jól alkalmazzák az eszközt, és rajta marad a lovon, elég szoros hozzá. Ha a ló rakoncátlan, akkor a pipát egy kicsit megcsavarhatod, majd lazíthatsz rajta, hogy segítsd a lovat abban, hogy figyeljen a pipára. Például növelheted a pipánál az intenzitást, ha az állatorvos olyat tesz, amit a ló nem igazán szeret, így elvonod onnan az állat figyelmét.


A probléma a pipákkal, de akár a különböző láncokkal, fülcsavarással és társaival, hogy nincs mód arra, hogy pozitívan megerősítsd a lovat, hogy ha jól viselkedik. Mert ha jutalom gyanánt a rögzítést eléggé fellazítom ahhoz, hogy ne legyen kellemetlen a ló felső ajkán, akkor a pipa le fog esni. Ez tényleg csak egy visszatartó mechanizmus, és ennyi, nem több. A helyes viselkedést körmölésnél, lónyírásnál, sörényfonásnál meg kell tanítani az állatnak, oda nem való pipa. Kivéve, ha a patkolókovács ezt javasolja, mert ő a szakember, ő körmölt ezer és száz lovat, ő ért hozzá.


De a patkolókovácsod biztosan azt is javasolná, hogy az ő jelenléte nélkül tanítsd meg a lovadat egy helyben nyugodtan állni, négy lábát normálisan feladni, stb., mert ennek megtanítása nem az ő dolga, ahogyan állatorvosodé sem. A tulajdonos felelőssége a ló engedelmességre tanítása, ami lehet bonyolult, de akkor vegyél igénybe egy profi kiképzőt, aki segít a lovadnak és neked is. :-)


Feleslegesen soha ne alkalmazd ezt az intenzív eszközt, és mielőtt magadtól hozzákezdenél, tanuld meg hozzáértő megfigyelésével, útmutatásával, gyakorlással!


Köszönjük a lektorálást Dr. Bába Andrásnak!


Comments


bottom of page