top of page

Orrmelléküreg-, arc- és homloküreg gyulladás lovaknál

Marton Zsófia (Lóherba)

Az orr-melléküregek és az arckoponya üregei (járatai, a szinuszok) keskeny nyílásokon keresztül vannak összekötve az orrüreggel. Az üregeket belülről nyálkahártya borítja, mely gyulladásba kerülhet és védekezésképpen fokozottan termel váladékot. Gyógynövényekkel hatékonyan szüntethetjük meg a krónikus váladékfelhalmozódást is.


A sinusok tisztulása akadályozott, ha a váladék nehezen ürül, így könnyen megtelepszenek rajta a baktériumok. Ennek hatására az orrváladék sűrű, sárgás, zöldes színben játszik és légvételkor gyakran az üregekben szörcsög.


A bakteriálisan elfertőződött váladék bűzös szaga gyomorforgató tud lenni.  

Ez, a lovaknál a többi légúti betegséghez képest relatív ritka betegség az állat számára kisebb-nagyobb mértékben fájdalmas a nyálkahártyák gyulladása és a felhalmozódó váladék miatt. 


A szinuszitisz elsődleges vagy másodlagos, valamint akut vagy krónikus besorolású lehet.

A szem alatti terület begyulladhat, és akár a gyulladás oldalán lévő szem könnyezésével, váladékozásával is járhat a szinuszitisz. Az egyoldali orrfolyás (egyik orrból ürül csak takony) szinte mindig erre, vagy idegen test jelenlétére utal!  


Az elsődleges szinuszitisz egy korábbi a felső légúti fertőzés következménye, amit leggyakrabban a Streptococcus baktériumfajok okoznak. Hajlamosító tényező, ha a lovat rossz szellőzésű helyen tartják vagy keveset lehet kint a levegőn; ha a tömegtakarmányhoz (széna, fű) nem lehajtott fejjel jut hozzá, illetve, ha legyengült az állat immunrendszere.


A másodlagos szinuszitisz oka egy bakteriálisan elfertőződött foggyökér, ahonnan a fertőzés átjut az orrüregbe. Minden foghúzás után etessünk megelőzésre gyógynövényeket!

A kezelés korai szakaszában antibiotikumokkal és nyálkaoldók szerekkel szokta kezelni az állatorvos a lovat. A betegség későbbi stádiumában már akár sebészi beavatkozás is szükséges lehet: ekkor fertőtlenítő folyadékkal átöblítik az üregeket. Ha fertőzött foggyökér az ok, akkor természetesen annak eltávolítása szükséges.


Tapasztalatok szerint a műtét és antibiotikumos kezelés nem mindig elég. A hosszú gyógyulási idő alatt számos esetben újra megjelenhetnek és megtelepedhetnek a fertőzést okozó baktériumok, ezért fontos, hogy helyileg ható gyógynövényekkel megtámogassuk a gyógyulást.


Az illóolajos drogok (pl. kakukkfű, borsmenta) a fitoterápia mellet aromaterápiás kezelésre is jól használhatók.  

Gyógynövényeket az állatorvosi gyógyszeres kezelés kiegészítéseként (elsődleges sinusitis) vagy folytatásaként (másodlagos sinusitis) etetünk a lóval. 


Fertőzést gátló, antimikrobiális, immunerősítő, nyálkaoldó, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, folyadékháztartásra ható gyógynövények alkotják a megfelelő gyógynövény-receptet.  


Tippek:

  • A kezelés során törekedjünk arra, hogy a ló minden takarmányt a földről egyen (elősegíti a sinusokban rekedt nyálka távozását).

  • Ezüst kolloid orrba spriccelése is sokat segíthet a lovon, csakúgy, mint nyers torma vagy gyömbér etetése. E két gyógynövényt szárított formában tartalmazza a FitoCavallo SINU recept.

  • Az illóolajos inhalálás vagy homlok-bekenés is jótékony hatású (eukaliptusz, kakukkfű vagy rozmaring illóolajjal, bázisolajjal hígítva).

 

Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!


Kapcsolódó cikkek:


1993 megtekintés

コメント


bottom of page