Az előrehaladott tüdőtágulat mindenképp súlyos betegség, de a váladéktermeléssel nem járó, régen száraz kehességnek nevezett változat kezelése igazi kihívás. Gyógynövényekkel igen körültekintően, több támadásponton hatva lehet segíteni a lónak. Az esetek nagy részében gyógyulás már nem várható, de a tünetmentesség még sokszor elérhető.
![](https://static.wixstatic.com/media/nsplsh_4e4b467a4350756d313841~mv2_d_4096_2730_s_4_2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/nsplsh_4e4b467a4350756d313841~mv2_d_4096_2730_s_4_2.jpg)
A ló, a mellkasát abroncsként szorító érzés ellen megállás nélkül küzd: éjjel-nappal, télen-nyáron nehezített a ki- és belégzés egyaránt.
Lehetnek intenzívebb mélypontok, amikor szteroiddal kezeli az állatorvos a lovat (akár inhalátorba téve), hiszen életmentő beavatkozásra van szükség. Ugyanakkor előfordulhatnak szinte tünetmentes időszakok: ekkor nem fullad a ló, de azért nyugalomban is látszik, hogy jár az oldala (vagyis enyhén zihál).
Gyógynövényekkel csökkenteni lehet a tünetek erősségét, de ritkán tudunk ennél sokkal többet tenni. Tehát gyógyulásról nem, legfeljebb bizonyos fokú tünetmentességről lehet szó.
Mindez annál jobban észrevehető, minél inkább tud változtatni a tartási körülményeken a ló gazdája. Ha a karámban a pollenektől van rosszul, akkor jobb a hűs istálló, de többnyire inkább a 0/24 óra szabad levegős tartás való ezeknek a lovaknak.
Feltűnő, hogy a legtöbb ilyen ló szinte ereje teljében lévő, domináns, vezéralkat. (Ha idősebb, gyenge, sovány a ló, akkor az ASIMA recepteknél olvasgass...).
Tehát, miért fontos, hogy a ló domináns?
A dominancia fokozott stresszhormon termeléssel jár, ami terheli a májat és a mellékveséket. Fontos megkülönböztetni, hogy a tüdő megbetegedése mellett melyik szerv lehet még érintett: domináns lovak esetében feltehetően a máj az.
Ilyenkor nem biztos, hogy a vérkép komolyabb elváltozást kimutat, hiszen a májfunkciózavarok, csökkent májfunkció gyakorta rejtve maradnak, nagyjából, míg a szerv 60-70%-a nem károsodott. Legfeljebb az anyagcserében látható változások mutatkoznak meg, ami kiütközik a szőrzet, a bőr és a paták állapotán.
Domináns, száraz kehes lónak nem az ASIMA recept, és nem az allergiás eredetű, nyálkatermeléssel járó köhögés és nehezített légzés tüneteit enyhítő gyógynövényeket tartalmazó CORST recept hoz javulást. Valójában más jellegű a kehesség, mint amire a fenti két recept való.
Sem leromlott kondícióval nem jár (legalábbis az utolsó heteket, hónapokat megelőzően), sem hirtelen, tavaszra-melegre rosszabbodónak nem mondható a nehezített légzés - bár a meleg többnyire tovább ront a szinte állandó hasprésen.
Hiába kap a száraz kehes ló köptetőt és nyálkaoldót, akár szteroidot is, ezektől alig vagy nem múlnak el a tünetek. Ha enyhül is az állapot, szinte biztos, hogy rövid idő alatt visszatér a nehézlégzés. Valószínűleg sok esetben szteroid-rezisztencia is kialakult már.
Amikor a máj nem működik hatékonyan, akkor egyes méreganyagok feldúsulhatnak a vérben. Ezek egy része lehet olyan, nitrogéntartalmú reakcióképes molekula, melyek kötődnek az oxigént szállító vörösvértestekhez, s ezzel a vérben szállított oxigéntartalom csökkenéséhez, ezáltal oxigénhiányhoz, fulladáshoz vezetnek. Legalábbis ezt látszik alátámasztani a receptben foglalt májvédő és májregeneráló gyógynövényekre mutatott állapotjavulás (is).
A száraz kehesség prognózisa sajnos nem biztató, és folyamatosan kell etetni a gyógynövényeket, hogy tartósan megmaradjon az állapotjavulás.
Ha annyit sikerül elérni a herbákkal és a tartási körülmények megváltoztatásával, hogy a havonta többször szteroiddal szúrt lovat a továbbiakban elegendő évente egyszer-kétszer szteroid gyulladáscsökkentővel kezelni, akkor az nem lebecsülendő eredmény. Ehhez az inhalálás, a széna nedvesítése/gőzölése, a penészmentes és idegileg nyugodt környezet megteremtése elengedhetetlen.
Nagyon fontos az állatorvos bevonása is, hogy folyamatosan kontroll alatt legyen a ló. Így, ha egy-egy erősebb májterhelés (pl. féreghajtás, penész, közelben permetezés) miatt a ló befullad, akkor van gyors segítség.
Fitoterápiával a cél az állat életben tartásán felül a ló komfortérzetének javítása, esetlegesen az ismételt (nagyon könnyű, élményjellegű) használatba vételéhez szükséges állapot megteremtése. Ez változó mértékben szokott sikerülni.
Erős légzőrendszeri görcsökkel, fulladással járó roham előtt alkalmazva a HELPER receptet, jónéhány esetben átbillenthetők voltak a lovak a holtponton. Nem minden esetben sikerült jól az időzítés: olyankor elkerülhetetlenné vált az injekció.
Száraz kehesség tünetek
jellemzően nincs légúti váladék, vagy nem számottevő
ritkán vagy nem köhög a ló
szinte folyamatosan fennáll a nehezített légzés (a kilégzés talán nehezebb)
az orrlyukak szárazak, melegben az orrnyálkahártya élénkpiros (esetleg vörös pöttyökkel- bevérzésekkel)
melegben orrvérzés is előfordulhat
a szem könnyen begyullad (ha alapból nem, akkor gyógyszerek után)
a szőrzet gyakran sprőd, száraz (sőt, maga a bőr is tűnhet száraznak, kérgesnek)
a ló természete nem mindig mondható szociálisnak (legalábbis egészséges korában nem volt az)
A HOTAR recept gyógynövényei részben a légzésfunkciókat javítják, a légutak nyálkahártyáját bevonják, s ezzel védik a kiszáradástól, csökkentik irritációját. Részben rendelkeznek nyugtató hatással (segítik a ló számára kellemetlen körülményekhez való alkalmazkodást), illetve méregtelenítő, salaktalanító, anyagcserét fokozó és emésztésjavító hatásúak.
A gyógynövények egy része májregeneráló hatású. Antioxidáns hatású összetevői csökkentik a szabadgyökök okozta károsodást.
A receptbe került olyan gyógynövény is, mely enyhén szabályozza az immunrendszert, illetve a fennálló gyulladás ellen hat. Nincs két egyforma ló, illetve egyforma helyzet. Nem azért van többféle gyógynövény-keverék a gyakorlatban légúti problémákra, hogy bonyolult legyen a választás. Hasonlónak tűnő helyzetekben is gyakran másféle keveréket kell választani a hatékony etetéshez.
Ebben nagyon sok segítséget tud nyújtani számodra egy, a fitoterápiához is értő tanácsadó. Időnként tapasztaljuk, hogy egy keverék egy lónál sokáig segített, majd később már nem volt annyira hatékony. A betegség megnyilvánulása is változik egy ló élete során, így előfordul, hogy változtatni kell az összetételen, vagy receptúrán, amikor a ló állapota megváltozik.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Comments