Vemhes kanca tejtermelésének fokozása
- Marton Zsófia (Lóherba)
- 2023. máj. 31.
- 2 perc olvasás
Időről-időre beérkezik hozzánk a kérdés: "Milyen gyógynövényt ajánlotok a kancámnak, hogy több tejet adjon?". Gyakran az állatorvos javasolja, hogy vegye fel velünk a kapcsolatot az aggódó lovas. Mi pedig egy jól bevált receptet javaslunk.

A tejnövelő gyógynövények többnyire fitoösztrogén tartalmúak vagy az emésztésre hatnak, míg más gyógynövényeknél nem egyértelmű a hatásmechanizmus, viszont népgyógyászati megfigyelések és igazolt adatok is alátámasztják, hogy fokozzák a szoptató emberek és állatok tejtermelését.
Tudtad?
Az első három hónapban a kanca napi tejtermelése elérheti a 20 litert.
Az alábbi FitoCavallo tejnövelő recept sok kancának segített már abban, hogy több tejet adjon:
édeskömény 200g
ánizs 200g
lepkeszeg 200g
Összekeverés után napi 2x 25 gramm adható, abrakhoz keverve, nedvesítve.
További praktika a friss fű etetése, de mindenekelőtt a megfelelő minőségű, összetételű és mennyiségű takarmány a legfontosabb. A stressz és az éhezés gátolja a tejelválasztást.
Bizonyos gyógynövények sem vemhesség, sem laktáció alatt nem etethetők a kancával. Ezekről érdeklődj szakembernél! Ha szeretnéd, hogy minden gyógynövényes és illóolajos kérdésben naprakész információid legyenek elérhető közelségben, akár ló, kutya vagy macska vonatkozásában, akkor Neked ajánlott ez a könyv:

A szoptató kanca takarmányozása
Ez egy komoly téma, amiről sok információ rendelkezésre áll a szakirodalomban, de néhány tippet mi is adhatunk:
Javasolt egy speciális, erre az életszakaszra javasolt tápot beszerezni és a gyártó által megadott adagot adagolni.
Az ellést követő 3-4. naptól emelt takarmányadagot kaphat a kanca.
A laktációs időszak első 3-3,5 hónapjában a szoptató kanca táplálóanyag-szükséglete kb. kétszeresére nő (a létfenntartáshoz képest).
A laktáció alatt indokolt a lucernaszéna etetése a megemelkedett fehérje és kalcium szükséglet kielégítésére.
A laktáció második felében, amikor a csikó már fogyaszt szálas- és abraktakarmányt, a kanca tejtermelése lecsökken, ilyenkor elegendő a létfenntartó szükséglet kb. 150%-ának megfelelő takarmány biztosítása.
Megjegyzés: a lucernaszéna kizárólag ebben az időszakban elfogadott takarmány, egyéb esetekben legfeljebb egészen kis mennyiséget javasolnak etetni belőle.
Tudtad, hogy a lucerna egyúttal gyógynövény is? És hogy a fitoösztrogének egy fontos növényi hatóanyagcsoport? Vagy, hogy nem minden gyógynövény etethető vemhes kancákkal? Minderről részletesen olvashatsz a Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak című könyvben.

Deminger Kornélia, ló-akupunktúrás tanácsadónk javaslata alapján a Vékonybél 1-es Ting pont masszírozása hozzájárul a tejtermelés növeléséhez, amennyiben energetikai zavarok állnak a háttérben.
A módszer egyszerű, nem árt akkor sem, ha más jellegű a csökkent tejtermelés oka. Mivel a kancádat ebben az időszakban minden nap, akár naponta többször is ellenőrzöd, tulajdonképpen nem nagy megerőltetés napi 2-3x finoman átmasszírozni ezt a pontot.
A Ting pontok kezeléséről ebben a cikkben olvashatsz:
Ha nem egyértelmű számodra, hogy hol van a fent említett pont, akkor küldj egy fotót a FitoCavallo Facebook oldalán vagy a fitocavallo@gmail.com címre és bejelöljük Neked a képen.
Comments