Erős, hártyaszerű anyag, mely pókhálószerűen beburkolja az izmokat (izompólya), inakat, szalagokat, és körbeveszi, stabilizálja a belső szerveket. Az elmúlt évtizedekben egyre intenzívebben kutatják, mert úgy tűnik, mindent mindennel összeköt, mint egy telefonhálózat.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_d76f322e2d344b7c86551370cdfed564~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_645,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/496e7e_d76f322e2d344b7c86551370cdfed564~mv2.jpg)
Feltehetően a kínai orvoslás részét képező meridiánok (energiacsatornák) is a fasciákban futnak. Rengeteg idegvégződést tartalmazó szövetről van szó. Állapota kulcsfontosságú nem csak a mozgásban, de az állat egészségében is.
Egy-egy sérülés, sántaságot vagy mozgásbeszűkülést okozó panasz esetén a fájdalmak a kötőszövetből is eredhetnek, ha a fascia le- vagy összetapad, zsugorodik, csavarodik, illetve megnyúlik.
Ez jelenleg csak hőkamerával mutatható ki. Érdekesség, hogy a fájdalom és helyi érzékenység a fascia kóros elváltozásától akár távolabb is elhelyezkedhet. Ennek oka a kötőszövetek mindent átszövő szerkezetében keresendő.
Lovaknál a sántaság vagy hátfájás okát jellemzően nem a fasciák területén keresik, hanem a mozgásszervi képleteken (inak, szalagok, izmok, ízületek).
Ha kötőszövet-eredetű a fájdalom, akkor a képalkotó eljárások és sántaságpróbák nem fognak eredményt adni.
A lágyrész mobilizáció (angolul: myofascialis release) a manuális terápiák közé tartozik, ránézésre összetéveszthető a masszázzsal. Utóbbi az izmokra hat, míg előbbi a fasciák elváltozásainak feloldására irányul.
Egyik gyakori technikája a Trigger pontok oldása. A fasciában nagyon sok ideg található, ezért ennek a kezelése fájdalmas, sajnos lovakon a gyakorlatban nem vagy alig kivitelezhető. Az izmok fellazítása és ezzel a letapadások, csomók, görcsök oldása viszont nagyon is hasznos technika.
A Trigger pontok kialakulásának mindig nyomós oka van, és a probléma mindaddig fennmarad, vagy visszatér, amíg a kiváltó ok nincs megszüntetve.
A trigger pontok kialakulásának lehetséges okai:
túlerőltetés (túledzés, túlerőltetés)
ismétlődő, rutinszerű terhelés (rossz mozdulat-beidegződés, nyeregnyomás)
sérülés (baleset, törés, műtét)
túlnyújtás (reflexes védekező mechanizmust vált ki a szervezetben)
hőhatás (huzat, hideg vízzel locsolás)
mozgáshiány (pangó vérkeringés miatt oxigén- és tápanyaghiány)
metabolikus (anyagcsere) probléma
helytelen takarmányozás
dehidratáció
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönet a lektorálásáért Dr. Bába András lóspecialista állatorvosnak (www.polequi.hu) és Deminger Kornélia lóterapeutának!
Comments