Hasmenésnek hívják, ha a trágya szokásos, normális állaga megváltozik: puhul vagy híg lesz, akár egészen vízszerűvé válik. A híg bélsárnak több oka is lehet: fertőzés, takarmányozási hiba, idegesség vagy a bélfal állapotának kedvezőtlen irányú megváltozása. A gyógynövényes terápia során figyelembe kell venni a betegség okát!
![](https://static.wixstatic.com/media/a27d24_357f35ee434e4db58dba3f3374d63de6~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_654,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/a27d24_357f35ee434e4db58dba3f3374d63de6~mv2.jpg)
Fertőzéses eredetű hasmenés
Oka, ha bélférgek, baktériumok vagy vírusok támadnak az emésztőcsőben. A vírusfertőzés többnyire hőemelkedéssel vagy lázzal jár, a ló nem eszik, levert. Fontos a hasmenéssel járó vízvesztés miatti kiszáradás elkerülése, és lehetőleg diétázzon a ló, ami kizárólag jó minőségű, nem penészes, inkább rostosabb széna etetését jelenti – ha az állatorvos ezzel egyetért. Széna nélkül gyomorfekély kialakulására is esély van.
A bélférgek többnyire csillapíthatatlan hasmenést váltanak ki, gyakran a már előzetesen lefogyott, csapzott szőrű lónál. Ellenük intenzív és célzott féreghajtásra van szükség.
Baktériumos fertőzésnél antibiotikumot alkalmaz az állatorvos, ami a szer spektrumától függően hat, de egyrészt a vírusok ellen hatástalan, másrészt utána ne feledkezzünk meg a bélflórapótlásról!
Vírusok ellen a huminsavas készítményeket ajánlják, egyébként pedig főleg az immunrendszer megfelelő működésén múlik a betegség lefolyása.
Bélfertőtlenítő, nyálkahártya-összehúzó, gyulladáscsökkentő, hasfogó gyógynövényeket is kaphat a ló, de csak az állatorvos egyetértésével.
Immunerősítés csak akkor jön szóba, ha nem lázas a ló, különben ellenjavallt.
Takarmányozási hiba okozta hasmenés
Mindig gyanús, ha új szénabála megbontásakor lép fel a baj, vagy ha új növényfaj jelenik meg a legelőn, amin már alig van fű. A takarmányváltás önmagában is gondot okozhat, mert a bélflórának idő kell, míg megszokja az új összetételt, de akár mérgező növény is keveredhetett a takarmányba.
Aki teheti, versenyre vigyen magával saját szénát, abrakot, hogy ez sem terhelje feleslegesen a lovat, pontosabban annak érzékeny bélflóráját!
Gyakran lesz hasmenése a lovaknak, amikor tavasszal hirtelen sok zöld füvet esznek.
Egyrészt a zöld takarmány magas víztartalma miatt, másrészt a benne található könnyen felszívódó szénhidrátok (egyszerű cukrok) miatt, amelyek felborítják a bélflóra egyensúlyát. Egyes abrakféleségek, a melaszos müzlik és jutalomfalatok hasonlóan hatnak.
A legeltetés kezdetén célszerű a fokozatosság (1. nap 10 perc legelés, 2. nap 20 perc, stb.), és ezzel elkerülhető az ilyenkor ártalmatlan hasmenés, és a nem ártalmatlan patairha-gyulladás.
Népiesen „félhasra etetésnek” hívják, amikor száraz takarmányt (szénát) kap a ló a legelőre hajtás előtt.
Az első fűnövedék, amit sarjfűnek is hívnak, sok kalciumot tartalmaz. Ha a ló nagy mennyiségű sarjfűhöz hirtelen jut hozzá, akkor a szervezetében a kalcium-magnézium-egyensúly felborul.
A magnézium, kalciumhoz viszonyított mennyisége hirtelen lecsökken, ami izomrángásokat, -görcsöket okozhat, de inkább az idegesség, viselkedési zavarok tűnnek fel.
A fű magas cukor- vagyis fruktántartalma a bélflóra diszbiózisa révén súlyos patairha-gyulladást okozhat főleg pónikban, elhízott lovakban. A fruktán egy, a hidegtűrő növényekben felhalmozódó szénhidrát, mely a bélbaktériumok erjesztése során alakul át, miközben tejsav halmozódik fel. A tejsav elsavasítja a vastagbelet.
A fű életritmusához igazodva a metabolikus zavarokkal küzdő lovakat, és azokat, amelyeknek volt már valaha patairha-gyulladása, nyári ekcémája, túlsúlya, csak kora reggel engedjük legelni.
Éjjel – fotoszintézis híján- nem tud energiát előállítani a növény, és saját szénhidrát tartalékait emészti fel. Így kevesebb a fűben a cukrok aránya a nap első felében. Hasonló módon előnyösebb egy borús napon legeltetni az ilyen lovakat, mint fotoszintézisre alkalmas, verőfényes napsütésben!
A krónikus, vízszerű lé végbélnyílásból folyásával járó hasmenést bélnedv-folyatásnak is hívják.
Bélnedvfolyatás ellen több praktika is bevethető, úgymint:
sörélesztő (az élesztőbaktériumok - Saccharomyces spp. - pozitívan befolyásolják a bélflórát);
fűszernövények, mint fűszerkömény, kurkuma, gyömbér, mustármag, babér, fahéj.
A NOSPAS COLD keverékünk a kínai orvoslásban hideg gyomor szindróma ellen készült, és gyakran javasoljuk a bélnedvfolyató lovaknak. Összetételében szerepel az ánizstermés, édesköménytermés, fahéjkéreg, rozmaringlevél, fűszerköménytermés, angelikagyökér, gyömbérgyökér. Gyakran a PREVUL gyomor- és bélnyálkahártya védő keverékkel kombináljuk, mert ha gyulladás áll fenn, akkor a bélfal átengedi a méreganyagokat és allergéneket a vérbe.
agyagásványok, kötőanyagok (pl. zeolit, huminsav)- ezekkel óvatosan, mert mindent megkötnek
élőflórás joghurt
A kukorica, a melasz, a cukros nyalókák-müzlik-jutalomfalatok gyakran rontanak ezen az állapoton.
Takarmányhoz köthető kólika és egyéb megbetegedés fő kockázati tényezői:
nagy adagú, lédús takarmányok etetése (friss fű, zöldség, gyümölcs)
csökkent epetermelésű lónál az olajok
metabolikus zavarnál a magas cukortartalmú kiegészítők (jutalomfalat, nyalóka, melasz)
túlzásba vitt abrakolás, bezabálás (vastagbél elsavasodása)
átmenet nélküli takarmányváltás (bélflóra pusztulása)
hasmenést okozó (laxáns, mérgező vagy antinutritív) növény lelegelése
penészgombával fertőzött zöld vagy szárított növény legelése
penészes, romlott vagy avas takarmány etetése
nagy fruktán-tartalmú fű (nagy) adagú legelése
Idegesség miatt kialakuló hasmenés
A felfokozott izgalmi állapot, nyugtalanság kísérője lehet. Ezt a bélidegrendszer és az agy kölcsönhatásának tulajdonítják, ezért elsősorban nyugtató és görcsoldó gyógynövényekkel teszünk ellene.
Alkalomszerűen beválhatnak az ún. „hasfogó” gyógynövények, mint a tölgy vagy az apróbojtorján, melyek a FitoCavallo® DARSTAP recept alkotói is. Egy ilyen, bélnyálkahártyát összehúzó növény hasznos lehet, ha bemutatókon, versenyeken a kellemetlen tünetek a látvány értékelését rontanák.
Fertőzésnél segítenek a gyógyulásban, de ha krónikus problémáról van szó, akkor csak a tünetek elfedésére jók és mellékhatásokat okozhatnak. Célszerű a keveréket bolhamagútifűvel vagy más, nedvesség hatására duzzadó növénnyel is kiegészíteni, hogy a felesleges vizet megkössék.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Kapcsolódó cikkek:
Comments