A túlerőltetésből fakadó kisebb húzódások vagy a karámharcok miatti zúzódások gyakoriak, és gyakran néhány nap alatt spontán gyógyulnak. Az izomsérüléseket részben a között izomzathoz hasonlóan kezeljük fitoterápiával. Azonban ilyenkor a rehabilitációs folyamatok serkentése és a gyulladáscsökkentés is jelentős szerepet kap a gyógynövényes kezelésben.
![](https://static.wixstatic.com/media/nsplsh_77304f55675a6a6d4f6963~mv2_d_3000_2059_s_2.jpg/v1/fill/w_980,h_673,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/nsplsh_77304f55675a6a6d4f6963~mv2_d_3000_2059_s_2.jpg)
Az izmok szakadása egyes izmoknál rendkívüli fájdalommal járhat, súlyos sántaságot okoz, és kezelésükre az akut-rehabilitációs kezelések elvei érvényesek, míg más izmoknál előfordul, hogy nem okoz a szakadás sántaságot.
A legtöbb izomszakadást megelőzi sok, kisebb trauma sorozata, melyek meggyengítik az izomrostokat. A túledzés tipikusan ilyen, hiszen nem kap elég regenerációs időt a ló, pontosabban a szövetei és a sejtjei. A takarmányozás során különösen figyelni kell a hiányzó aminosavak pótlására.
A glikogén, mint az izmok (és a máj) fő energiaraktározó vegyülete, a szénhidrát-anyagcserét érintő zavarokban érintett. Az izmok glikogéntárolási betegsége túlzott felhalmozódással jár, ami csökkenthető helyes (szénhidrátban szegényebb) takarmányozással.
Ezzel szemben az éhező izmok-nehéz lábak szindróma oka a túledzettség, és a glikogénraktárak megcsappanásával, az izmok gyors kifáradásával jár.
Az ünnepi betegség részben izom-, részben vesebetegség. A pihenőre állított, majd terhelésnek kitett lovak esetében az izomsejtek szétesésével jár, s az eközben felszabaduló anyagok tönkreteszik a vesét.
A legtöbb izombetegség és sérülés megelőzhető, ha optimálisan takarmányozzák és edzik a lovat.
Minden versenyző vagy tréningben lévő lónak szüksége lenne emésztésjavító, vízhajtó, májvédő és anyagcserét segítő gyógynövények fogyasztására, legalább a terápiás adag kétharmadában (kb. napi 30 gramm gyógynövény-keverék összesen).
Az izmok működését és felépülését támogató fitoterápia céljai:
a kötőszövetben és az izmokban a vér átáramlásának javítása
izomzatot érintő (pl. májjal, vesével összefüggő) metabolikus zavarok visszafordítása
folyadékháztartás javítása
tápanyagok felszívódásának és hasznosulásának javítása
Izomsérülések kezelésében az ízületi gyulladáshoz hasonlóan járunk el. Az izmok bekenésére, később masszírozására gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású borogatás vagy kenőcs javasolt, miközben belsőleg a fentiekhez hasonló, továbbá anyagcserefokozó és vízhajtó gyógynövényeket etethetünk. A Fitocavallo RELAMUS és REHA recept kombinációja magába foglalja az összes fenti célra alkalmas gyógynövényt.
A fitoterápiát jó, ha kiegészítik fizioterápiával, speciális nyújtásokkal, masszázzsal, kinesio tape-pel, akupunktúrával, oszteopátiával.
Az izmok lazításán túl a fasciák letapadásának, „nyújtásának” is nagy szerepe a sérülések megelőzésében.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönet a lektorálásáért Dr. Bába András lóspecialista állatorvosnak (www.polequi.hu)!
Comments