Ahhoz képest, hogy milyen terjedelmes szakirodalom és számos szemléltető videó fellelhető a lovak takarmányozásáról, igazán meglepő az általános tájékozatlanság, vagy félretájékozottság a lovasok körében. A tévhitek korlátok nélkül hatják át kicsiny országunk lovas társadalmát, és a kemény magot egyáltalán nem hatják meg a legújabb tudományos eredmények. Ideje változtatni!
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_335bb9e6222a4de3b5dfad5a61a47f68~mv2_d_1536_1301_s_2.png/v1/fill/w_980,h_830,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/496e7e_335bb9e6222a4de3b5dfad5a61a47f68~mv2_d_1536_1301_s_2.png)
Vagyis, ha őszintén a szívünkre tesszük a kezüket, akkor találhatunk mentséget, főleg a fiatalabb generációnak, akik Facebookon és számítógépes játékokon nevelkednek, s az iskolában a tanulásról leginkább azt jegyzik meg, hogy unalmas, javarészt felesleges és fárasztó.
Ezek után nem csoda, ha nem akarják kézbe venni a vaskos lótakarmányozási szakirodalmat, hogy kémiáról, biológiáról, anatómiáról, élettanról olvassanak – főleg, ha nem állatorvos, agrármérnök vagy állattenyésztő lesz belőlük.
Mivel a ló belsejébe egy kicsit sem látni be kívülről, még akkor sem, ha belebámulunk a tátott szájába (persze, vizsgálódhatunk a cső másik végén is, de ott sem látunk sokkal többet), ezért a legtöbb lovas nem foglalkozik túl sokat azzal, hogy mi történik odabent a sötétben.
Legfeljebb akkor kap némi figyelmet a gyomor és a belek fortyogó vidéke, amikor a ló megbetegszik, vagy nagyon leromlik a négylábú „kedvenc” munkához való hozzáállása. Ezen kellene feltétlenül változtatni, mert megelőzni nemcsak okosabb, de olcsóbb és hatékonyabb is, mint utólag helyrehozni a bajt.
Cikksorozat a Pegazus lovas magazinban
A 2018-ban indult cikksorozattal egy olyan rendhagyó kezdeményezést szeretnénk elindítani Dr. Kutasi Orsolya belgyógyász klinikus állatorvossal, amivel bemutathatjuk a legfontosabb, ló-dietetikával kapcsolatos ismereteket. Nem a professzionális szakembereknek, hanem inkább a lótartóknak, közöttük is inkább a fiatalabb generációnak.
A dietetika helyes, egészséges táplálást jelent, s ez egyáltalán nem könnyű, főleg, ha sportlovakról beszélünk (márpedig főleg róluk fogunk írni), mert náluk már maga a takarmány is komoly stresszforrás.
Igyekszünk a lehető leggyakorlatiasabban megközelíteni a témát, hogy felesleges információval senkit ne terheljünk, de néha azért meg kell ismerkednünk pár száraz definícióval. A célunk, hogy minden fiatal (és idősebb) lovasnak legyen egy biztos alaptudása a takarmányozásról, amivel felvértezve tudatosan etet majd takarmányt a saját lovával, és nem a szomszéd, „igen tapasztalt” istállótárstól vagy a parasztbácsitól, de nem is a csilli-villi termékprospektusokból tájékozódik.
A tudatos lótakarmányozás célja egy egészséges, strapabíró és nagy teljesítményre képes ló. A félresikerült poénokért és ábrákért előre is elnézést kérünk: nem szeretnénk elkomolytalankodni a témát, de sosem árt, ha némi lazítás is jut a tömény sorok közé.
Kapcsolódó írások:
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönöm a cikk lektorálását Dr. Kutasi Orsolya lóspecialista belgyógyász állatorvosnak, egyetemi tanárnak, ló-dietetika szakértőnek!
Comentarios