A máj megbetegedését számtalan tényező okozhatja, nem csak a sejtek anyagcseréjéből származó anyagok túlterhelése. Esetenként akut gyulladás lép fel bélparaziták, baktériumok és vírusok miatt, míg az ismétlődő mérgező anyagok okozta behatások miatt fellépő degeneratív elváltozások (hepatózisok) gyakrabban megfigyelhetők. A terápiában a májregeneráló gyógynövényeké a főszerep.
![](https://static.wixstatic.com/media/nsplsh_346a313338574530666c73~mv2_d_4357_2695_s_4_2.jpg/v1/fill/w_980,h_606,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/nsplsh_346a313338574530666c73~mv2_d_4357_2695_s_4_2.jpg)
Májbetegségek gyakori tünetei:
• besárgult nyálkahártyák (kb. 10%-os sárgás elszíneződés a lovaknál normális)
• hasmenés vagy bélsárpangás
• szédelegés, koordinációs zavarok
• láz, váltakozó hőemelkedés
• idegrendszeri zavar miatt: monoton mozgáskényszer, depresszió
• felfúvódás, görcsök, epilepszia
• véres vizelet, vérrel színezett trágya
• fényérzékenység (növényi mérgezések miatt)
A májroncsoló (hepatotoxikus) hatás legkorábbi jele az epeutak hámsejtjei és a májsejtek által termelt enzimek aktivitásának emelkedése a vérplazmában. Hosszú ideje tartó mérgezés esetén a májsejtek elhalása, a máj elzsírosodása, májgyulladás és májzsugor alakul ki.
Akut mérgezésben sárgasággal járó májgyulladás lép fel, míg a vérzsírtartalom kóros megemelkedése és ketogén anyagok felszaporodása az elhízott pónik és lovak éheztetése (pl. rosszul kivitelezett fogyasztó diétája) esetén fellépő súlyos betegség.
Ennél sokkal gyakoribb, hogy a máj még nem beteg, de már nem látja el megfelelően a feladatait. Ilyenkor májfunkció-csökkenésről beszélünk, melynek számtalan jele lehet a lovon, hiszen a májnak az anyagcserében betöltött szerepe rendkívül szerteágazó.
A lovaknál minden májfunkció-csökkenést és májbetegséget érdemes megtámogatni májregeneráló gyógynövényekkel, hiszen egyrészt gyorsabb lesz így a felépülés, másrészt igen súlyos betegségek elkerülhetővé válnak.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönöm a cikk lektorálását Dr. Bába András lóspecialista állatorvosnak (www.polequi.hu) és Dr. Mézes Miklós egyetemi tanárnak, takarmánytoxikológia szakértőnek!
Kapcsolódó cikkek:
Comments