A takarmányok sajnos akár olyan ún. "nemkívánatos anyagokat" is tartalmazhatnak, amelyek veszélyeztethetik a lovak egészségét, illetve kiürülésük esetén a környezetet. Lehetetlen teljesen megszüntetni ezeknek a nemkívánatos anyagok jelenlétét, de fontos, hogy a takarmányt (pl. széna, tápok, adalékanyagok) előállítók csökkentsék a mennyiségüket.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_f8484e51da884ef9bd78e41e8e25e4a9~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_401,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/496e7e_f8484e51da884ef9bd78e41e8e25e4a9~mv2.jpg)
Pontos és teljes információkat az Európai Parlament és a Tanács 2002/32/EK irányelvében olvashattok a takarmányban előforduló nemkívánatos anyagokról. Néhány részletet azonban gondolatébresztőként - kiragadnék.
Nemkívánatos anyag definíciója: bármely olyan anyag vagy termék – a kórokozók kivételével –, amely jelen van a takarmányozásra szánt termékben és/vagy annak felületén, és amely potenciális veszélyt jelent az állati vagy az emberi egészségre, illetve a környezetre, vagy káros hatással lehet az állattenyésztésre.
Az emberi egészséget általában akkor veszélyeztetik, ha a lovat vágóhídra viszik, levágják, majd húsát és egyéb állati termékeit emberi fogyasztás céljából kereskedelmi forgalomba hozzák.
A takarmányozásra szánt terméknek épnek, eredetinek és kereskedelmi minőségűnek kell lennie, megfelelő felhasználás esetén nem jelenthet veszélyt az emberi és az állati egészségre vagy a környezetre, vagy nem hathat károsan az állattenyésztésre.
A penészes széna, az avas olaj és lejárt szavatosságú tápok megbuknak. De a nitrátos kútvíz is ide sorolható, ugyanis ugyanazokat a szabályokat kell alkalmazni az állatok számára biztosított víz minőségére és biztonságára, mint a takarmányokéra.
Nem szabad olyan takarmányt etetni a lóval (beleértve a kaszálókról származó szénát és a legelőket - ezek hazánkban általában véve tele vannak mérgező gyomokkal), amely elfogadható szintet meghaladó mértékben tartalmaz nemkívánatos anyagokat.
Sajnos a legtöbb lótartó soha nem vizsgáltatja be lova szénáját laborban, hogy kiderüljön akár a penész, akár más, nemkívánatos anyag jelenléte. Kis adagban ezek az anyagok lassan, észrevétlenül betegítik meg a lovat, így rutinszerű laborvizsgálat nélkül többnyire nem derül fény a jelenlétükre.
Számos allergiás és civilizációs betegség mögött meghúzódhat a nemkívánatos és egyéb (pl. mérgező vagy máj- és veseterhelő anyagok, pl. xenobiotikumok) jelenléte.
Amíg hazánkban általánosan elterjedt gyakorlatnak mondható a penészes széna etetése (teljesen mindegy, hogy azt lelocsolják előtte!), és a mérgező és antinutritív vegyületeket tartalmazó gyomokkal tarkított széna etetése, addig nem várhatunk egészséges, nagy teljesítményű lovakat.
Számos légzőszervi betegségben az egyik fő kiváltó és betegséget fenntartó tényező a rossz minőségű széna!
Takarmányok nemkívánatos anyagaink egyszerűsített listája
(a teljes listát lásd a jogszabályban)
Arzén
Ólom
Fluor
Higany
Kadmium
Aflatoxin B1, kivéve földimogyoró, korpa, pálmamag, gyapotmag, babaszumag, kukorica és az ezek feldolgozásából származó termékek
Hidrogén-cianid (kéksav), kivéve lenmag, lenmagpogácsa, manióka termékek és mandulapogácsa
Szabad gosszipol Teobromin
Mustár-illóolaj
Vinil-tiooxazolidon
Anyarozs
Alkaloidákat, glükozidákat vagy más mérgező anyagokat tartalmazó gyommagvak és termések (pl. Zsurlómérgezés lovakban; Juharmérgezés lovakban)
Ricinus
Crotalaria fajok
Aldrin
Dieldrin
Kamfeklor
Klórdán
DDT
Endoszulfán
Endrin
Heptaklór
Hexaklór-benzol
Hexaklór-ciklohexán
Dioxin
Kajszibarack
Keserűmandula
Hántolatlan bükkmakk
Vetési gomborka
Mowrah, Bassia, Madhuca – Madhuca longifolia
Jatropha curcas L.
Croton tiglium L.
Indiai, szareptai, kínai, fekete, etiópiai mustár
A növényi mérgezések E-book lovasként érdekelhet!
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Comments