top of page

Idegrendszeri zavarok és neurológiai állapotfelmérés lovakban

Marton Zsófia (Lóherba)

Az idegrendszeri tünetek a lovakban sokszor igen különböző módon mutatkoznak meg. Bár extrém esetek előfordulnak, melyeket súlyos és sokszor életet veszélyeztető betegségek okozhatnak, mégis inkább gyakran az igen apró, normálistól való eltérésekre kell felfigyelned.

A továbbiakban kitérünk a különböző idegrendszeri betegségekre: milyen módon mutatkoznak meg, és mi a teendő, ha észrevettünk, hogy valami nincs rendben.


Tulajdonosként az a felelősséged, hogy az abnormális viselkedést felismerd és tájékoztasd az állatorvost. Bár egy komplett idegrendszeri vizsgálathoz tapasztalt szakember szükséges, a rendellenességek felismerése gyakorlattal, a tulajdonos által is elsajátíthatók. Minél korábban megtörténik a kóros elváltozás felismerése, annál nagyobb esély van az állat felépülésére.


Idegrendszeri tünetek – mit jelentenek ezek, mit csinál ilyenkor a ló?

Egy egészséges ló élénk, érdeklődő, szeret enni (és eszik is, ha tehetné, folyamatosan), a négy lábán stabilan áll, könnyeden és fájdalommentesen mozog egyik helyről a másikra, képes gyors irányváltoztatásra, valamint képes önszántából lefeküdni és felkelni.

Ez a normálisan működő ideg- és mozgásrendszernek köszönhető, ami olajozottan végzi a munkáját. Ha azonban bármilyen kórós elváltozás történik ezekben a rendszerekben, ez az egyensúly felborul.


Ilyenkor az állat a normálistól eltérően kezd el viselkedni. Bágyadt, nem akar enni, nem is érdekli az étel. Vagy éppen az étvágyával semmi probléma nincsen, de úgy tűnik mintha legalább 15 korsó sört megivott volna és nem tudná, hol a lába, a teste egyik oldalról a másikra imbolyog. Súlyosabb esetekben hirtelen elfekszik, rohamok gyötrik, képtelen felállni.

Mint látható, a tünetek igen sokféleképpen jelentkezhetnek. Esetenként akár rendkívül rémisztő formában. Azonban legtöbbször olyan módon, ami felett könnyű elsiklani. Az állat számára azonban még az apró eltérés is igen komoly kellemetlenséget okozhat és veszélyt jelenthet.


Mit tegyek, ha a lovam idegrendszeri tüneteket mutat?

Először is fontos leszögezni, hogy az idegrendszeri tüneteket kiváltó okot sokszor rendkívül nehéz felderíteni, és el kell fogadnunk, hogy számos limitáló tényezővel állunk szemben. Maga az állat mérete már egy korlátozó tényező, de amikor egy 600 kilós test nincsen kontroll alatt, az a környezetére nézve rendkívüli veszélyt tud jelenteni, és meg tudja nehezíteni a vizsgálatok elvégzését.


Másik nehézség, hogy a klinikai tünetek sokszor nem állandóan jelentkeznek. Ha észrevettünk egy abnormális viselkedést, azt érdemes valamilyen formában rögzítenünk. Nagyon hasznos az istálló bekamerázása a tünetek megfelelő monitorozása céljából.


Elfogadva a nehézségeket, mégiscsak meg kell próbálnunk a lehető legtöbb információt összegyűjteni egy lehetséges diagnózis felállításához. Ez egy csapatmunka, ahol a tulajdonos együtt dolgozik az állatorvossal.


Állatorvosi diagnózis felállítása

Az első lépés a kórelőzmény alapos kivizsgálása. Vannak-e tünetek? Ha igen hirtelen jelentkeztek-e? Történt-e bármilyen sérülés vagy trauma a lóval? Érintkezett-e ismeretlen lóval az állat?


A következő lépés az alapos fizikális vizsgalat. Amikor idegrendszeri vizsgálatot végez az állatorvos, akkor az állat egészét vizsgálja. A vizsgálat első része az állat viselkedésének a megfigyelése, annak a megszokott környezetében. Nyugodt, érdeklődő vagy attól eltérő?

Ezután az állatot kivezetik az istállóból, és álló helyzetben értékelik. Az állatorvos megfigyeli a testtartását, a végtagjait, a fejét, majd végigtapintja az ízületeket és az egész testet. Különféle tesztekkel ingerli az idegrendszer különböző részeit, és megállapítja, hogy az állat az adott ingerre normálisan reagál vagy attól eltérően. Az eltéres lehet csökkent vagy fokozott reakció, ami az adott ideg károsodását jelezheti.


A statikus vizsgálat után a dinamikus vizsgálat következik, amikor különböző feladatokat végeztetünk el a lóval. A gyakorlatokat lépésben, lovas nélkül kell végrehajtani. Ennek során annak meghatározása a cél, hogy a ló pontosan tudatában van-e annak, hogy hol van a lába, és megfelelően tudja-e irányítani a végtagjait.


A vizsgálatok alapján az állatorvos eldönti, hogy további kiegészítő vizsgálatok szükségesek-e. Ez lehet vérvétel, röntgen, ultrahangos vizsgálat, kontraszt anyagos CT, cerebrospinális folyadék vétele és vizsgálata.

A tünetek súlyosságától függően az is értékelésre kerül, hogy milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre, illetve, hogy a kezelések biztonságosan elvégezhetők-e, milyen esélyei vannak az állatnak a felépülésre.


Sok esetben egy súlyos idegrendszeri tüneteket mutató ló kórházi ellátásra szorul, mivel a kezeléshez szükséges biztonságos körülmények az istállói környezetben nem vagy nagyon nehezen teremthetők meg. Viszont az ilyen ló szállítása rendkívül nehéz és veszélyes. Itt ismételten fontos a korlátok felismerése és elfogadása.


Fontos, hogy a vizsgálatot végző szakember számára a saját és a vizsgálatban résztvevő más emberek biztonsága legyen az első. Elengedhetetlen az alapos megfigyelés. Minden vizsgálatot egyénileg, lóra szabottan kell elvégezni.




A neurológiai állapotfelmérés szerepe az adásvételi vizsgálatokban


Egy ló vásárlása jelentős befektetés, melyet célszerűen megelőz egy adásvételi vizsgálat.

A vásárlás előtti vizsgálat a ló állatorvos általi értékelését jelenti, és általában a potenciális vásárló kéri a vásárlás előtt. A vizsgálat célja, hogy segítse a vásárlót egy jól megalapozott döntés meghozatalában a vásárló szükségleteit és elvárásait figyelembe véve.


Az állatorvos az adásvételi vizsgálat során kiértékeli a ló már meglévő problémáit, valamint feltárja azokat a figyelmeztető jeleket, amelyek a jövőben kialakuló betegségekre utalhatnak.

A vásárlás előtti vizsgálat alapossága változó, és jellemzően több tényezőtől is függ, többek között a ló életkorától, fajtájától, teljesítményétől, az állatorvosi kórtörténetétől, a vételártól, valamint a vásárló elvárásaitól a ló rendeltetésszerű használatára vonatkozóan. A vizsgálat adatai a ló egészségügyi állapotainak összehasonlítására és nyomon követésére is felhasználhatók, ha a jövőben problémák merülnének fel.


Az állatorvos feladata, hogy tárgyilagos tájékoztatást adjon a lóról. A vásárlásra vagy átvételre vonatkozó végső döntés a vevőé, amit a számára elfogadható kockázatok mérlegelése alapján hoz meg.


A közhiedelemmel ellentétben a vásárlás előtti vizsgálat nem garancia az egészségre, a kitartásra, a teljesítményre vagy a hosszú élettartamra. Tudomásul kell venni, hogy a vásárlás előtti vizsgálat egy pillanatfelvételt jelent a lóról az adott helyen, az adott körülmények között, adott időpontban.


A legtöbb lótulajdonos ismeri a fizikális vizsgálatokat, a sántaság-vizsgálatot és az ízületek hajlítási próbáját. Mivel az idegrendszeri problémák végső soron biztonsági problémákat jelenthetnek a lovak és a felvezetők számára, ezért elengedhetetlen része kell, hogy legyen az adásvételi vizsgalatnak. Míg egy idősebb ló sántaság-vizsgálatának enyhébb elváltozásokra utaló leletei kezelhetők, addig a neurológiai vizsgálat eredményei akár jelentős következményekkel is járhatnak.


 

Hálás köszönet a lektorálásért Dr. Apáti-Nagy Glóriának, a Riverside Vets állatorvosi praxis ambulánsvezető lógyógyász állatorvosának.



Észrevételeidet, kérdéseidet várjuk a fitocavallo@gmail.com címre!

Comments


bottom of page