Az akut fázis után következő szakasz a rehabilitáció, a felépülés. Kisebb sérülésnél néhány napig tart, súlyos esetben akár 6-12 hónapig. Ha ezt nem megfelelő módon végzik, akkor a ló használati értéke és élettartama lecsökken, krónikussá válhat egy-egy gyulladás, vagy helyrehozhatatlanul tönkremegy valamelyik szövet.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_7e07856fea984ec88a3ee268cba5cb5e~mv2.png/v1/fill/w_600,h_662,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_7e07856fea984ec88a3ee268cba5cb5e~mv2.png)
Ma még sok helyen elfogadott a „leállítás”, mint a gyógyulás alappillére. Ha ennél több nem történik, akkor ez egy nagyon helytelen hozzáállás, mert ennél sokkal hatékonyabb megoldások is léteznek. A leállítás helyett a kontrollált mozgatásra kell helyezni a hangsúlyt. Érdemes gyógynövényeket és szövetépülést elősegítő anyagokat etetni a lóval, kúraszerűen.
Ez az időszak valamennyire felgyorsítható a gyógynövényekkel, de az igazi előnyt a teljesebb, szebb, tökéletesebb gyógyulás jelenti, mely strapabíróbb szöveteket eredményez, mintha gyógynövények nélkül kénytelen regenerálódni az állat. Hasznos fizioterápiás kezelést is igénybe venni, ha az állatorvos egyetért.
Gyakori problémák a rehabilitációban
Helytelen mozgatás
a többhónapos, teljes leállítás a legtöbb sérülés esetében nem helyes. A kontrollált mozgatást szakszerűen végezve, hatásos(abb) minden egyéb kezelés.
Türelmetlenség
nem tartják be a szövetelbontáshoz és az új szövet felépüléséhez szükséges időszakot: túl hamar és túl intenzív munkába fogják a lovat.
Egysíkú szemlélet
az anyagcsere zavarából kiinduló betegségeknél (pl. belső gyulladások, sejtroncsoló szabadgyökök) a takarmányozási és tartási körülmények javítása nélkül csak tüneti kezelést végeznek.
Gyógyszer-túlhasználat
az erős hatású gyulladáscsökkentő gyógyszerek csak korlátozottan vethetők be. Mind a túladagolás, mind a túl hosszú alkalmazás mellékhatásokhoz vezethet (emésztőszervek gyulladása, vese elhalás, túlzott májterhelés, idővel májfunkció-csökkenés).
Állatorvosi (műszeres, képalkotó) kontrollvizsgálat hiánya
anyagi okok miatt nem végeztetik el az állatorvossal a gyógyulást megerősítő diagnosztikát, így látatlanban kezdik újra használni a lovat. A tünetmentesség nem mindig jelent gyógyulást!
Az állatorvos által javasolt kontrollált mozgatást és regenerációs időt be kell tartani a teljes gyógyuláshoz, amit érdemes végigkísérni műszeres vizsgálattal. Ezt legalább kétszer javasolt elvégezni, még akkor is ha drága: először a betegség elején, a pontos diagnózis miatt.
Végül a tervezett gyógyuláskor (kontroll vizsgálat), a szövetek épségének és helyreállásának ellenőrzésére, a teljes gyógyulás megerősítésére. Akik ezen spórolnak, gyakran ráfizetnek, mert hamar kiújulhat a sántaság, és kezdhetik elölről az egész kezelést, de már rosszabb gyógyulási esélyekkel.
„Ha nincs még egy hónapod várni a gyógyulásra, akkor honnan lesz időd újrakezdeni az egészet?”
Mozgásszervi sérülések átlagos gyógyulási ideje
Az alábbiak hozzávetőleges adatok, egy állatorvosi klinika ajánlásaiból fordítottam. Ebben a kérdésben MINDIG kérjük ki a kezelő állatorvos tanácsát, javaslatait, ajánlását, és tartsuk is be azokat!
Enyhe: 2-8 hét
Közepesen súlyos: 2-4 hónap
Súlyos: 9-12 hónap
Enyhe: 2-8 hét
Közepesen súlyos: 2-6 hónap
Súlyos: 6-12 hónap
Akut: 2-6 hét
Szubakut: 2-4 hónap
Krónikus: 3-9 hónap
Szakadás, műtéti helyreállítás: 4-12 hónap vagy több
Csontsérülés
4-12 hónap vagy több
Ízületi porc helyreállása
6-18 hónap
Sok szövet még 1-2 évvel a sérülést követően is az átépülés jeleit mutatja!
Dr. Carol L. Gillis, amerikai állatorvos az ínsérülések rehabilitációjában az alábbi kontrollált mozgatást javasolja, sérüléstől és a gyógyulás mértékétől függően.
A javasolt kontroll vizsgálatok időpontját is megadja, valamint azt ajánlja, hogy a ló nem mozogjon szabadon, tekintve, hogy az állat valamitől megijedve vagy jókedvében nekiállhat szaladgálni, hirtelen fékezést vagy fordulást végrehajtva, s így könnyen visszasérülhet.
E célból egy kisméretű karámban vagy egy nagyobb bokszban tartást javasol. Ez nem egyenlő az egyhelyben állással, ami pangó vérkeringést, leépülő izomszövetet, kis terheléshez alkalmazkodó csontokat eredményez.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_9a3e2dbfd3c545a89be913a6e1911a4b~mv2.png/v1/fill/w_980,h_602,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/496e7e_9a3e2dbfd3c545a89be913a6e1911a4b~mv2.png)
Ne feledjük, mindez csak hozzávetőeleges ajánlás! Mindig a lovat aktuálisan kezelő állatorvos szava a döntő, ő pedig akkor tud megalapozottan dönteni, ha a sérült lóhoz megfelelő időközönként kihívják az ajánlott műszeres, képalkotó diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére.
Rehabilitáció alatt nagyon fontos, hogy a megfelelő gyógynövényeket és szövetépülést elősegítő anyagokat etessünk a lóval, kúraszerűen.
WHO fogalmak
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) három fogalmat emel ki embereknél, melyek a károsodással járó folyamatok egymás után következő állomásait jelentik. Ha nem történik időben megfelelő beavatkozás, akkor a károsodásból fogyatékosság (=nem alkalmas munkára), a fogyatékosságból rokkantság (=nem képes önállóan élni) lesz.
A rehabilitáció célja, hogy a fogyatékosság, illetve a rokkantság ne jöjjön létre a lóban, vagy legalább minél kisebb mértékben alakuljon ki.
Károsodás: időszakosan jelentkező vagy állandóan jelenlévő káros behatás a lóra nézve. Minden, ami élettani zavart, anatómiai veszteséget, működési rendellenességet és betegséget okoz, „károsító hatásnak“ minősül. Ilyen például a megbetegítő takarmányozás, a baleseti sérülések, a környezetszennyezés. Hatásuk lehet például gyulladás, trauma, mérgezés, daganat, degeneratív elváltozás.
Fogyatékosság: ezt a fogalmat lovaknál nem használják, de ha ettől elvonatkoztatunk, akkor: következményeként a ló normális érzékelése (szenzoros), mozgató képessége (motoros) vagy mentális funkcióihoz szükséges képességei részlegesen vagy teljesen, átmenetileg vagy véglegesen hiányossá válnak. A nem gyógyítható sántaság, a nehezített légzés, a havi vakság vagy az ataxia, mind olyan betegségek, melyek korlátozzák a ló használatba vételét. Többnyire a ló selejtezésével végződik.
Rokkantság: ez sem lovas fogalom, de érthetővé teszi a problémát. Elkerülhetetlenül a leselejtezést (vágóhíd vagy eutanázia) jelenti következményként. Ekkor a ló már a mindennapi élettevékenységeit sem képes tartósan megvalósítani. Ilyen eset például a kétoldali vakság, a tartós felhevederezés, húgyhólyag bénulás, elviselhetetlen fájdalommal és/vagy mozgásképtelenséggel járó sántaság (pl. artrózis, patairha-gyulladás súlyos patacsont süllyedéssel, patahenger szindróma, nem gyógyuló törés, végtag elvesztése).
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönöm a lektorálást Dr. Bába András lóspecialista állatorvosnak (www.polequi.hu)!
Kapcsolódó cikkek:
Comments