A szív- és a vérkeringési problémák gyakran egymásra épülnek, hiszen a szív az erekben folyó vér mozgatója. Percenként kb. 30-40-et dobban nyugalomban. Az artériás erek tápanyaggal és oxigénnel látják el a sejteket, míg a vénák a sejtek anyagcsere-termékeit veszik fel, és a szén-dioxidot szállítják a tüdőbe. A szíverősítő gyógynövények évezredek óta ismertek.
![](https://static.wixstatic.com/media/a27d24_bf7d8f5c8d5d4cffa980955bd35a517a~mv2_d_2555_1703_s_2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/a27d24_bf7d8f5c8d5d4cffa980955bd35a517a~mv2_d_2555_1703_s_2.jpg)
Ha a szív gyengesége vagy az erek összeszűkülése folytán a szívtől távol eső területeken, mint például a lábvégeken és a fejben keringési elégtelenség alakul ki, akkor felléphet helyi fájdalom, görcs, szövetelhalás, gyulladás, végtag kihűlése, mellső lábakon szűrődés, vizesedés.
Gyakori tünet a teljesítménycsökkenés, amelynek alapja a fontos szervek elégtelen vér-, tápanyag- és oxigénellátása.
A sejtek éheznek, oxigén hiányában (hipoxia) elhalnak, miközben anyagcseretermékeik nem továbbítódnak időben a méregtelenítő és kiválasztó szervek felé.
A lovak sokáig jól kompenzálják az enyhe szívzavarokat, legfeljebb a teljesítménycsökkenés tűnik fel. Gyakran véletlenül, másik vizsgálat közben derül ki a szívprobléma.
Gyógynövényekkel a hangsúly mindenképpen a megelőzésen van, de jól kezelhetőek az enyhe és közepesen erős szív- és keringési problémák, főleg idős korban (tehát nem a veleszületett rendellenességeknél).
Az állatorvos által felírt vízhajtók és szívgyógyszerek, illetve a szívre ható gyógynövények együttes alkalmazása esetén mindig figyelembe kell venni a gyógynövény-gyógyszer interakciókat!
Szívbetegségnél az erőteljesebb tünetek az alábbiak lehetnek:
terhelésnél erős izzadás, visszaizzadás
terhelésnél zihálás, lassú visszaállás (8-12 légvétel/perc nyugalomban a normális)
terhelésnél a korábbinál gyorsabb kifulladás, lassulás
gyors szívdobogás (több, mint 60 szívdobbanás/perc)
orrvérzés (ami többnyire tüdővérzés következménye)
pitvarfibrillációnál kólika, ödéma a hason és a lábakon, elesés
kamrafibrillációnál tudat elvesztése, alig tapintható pulzus, életveszély
A szívet és az ereket károsító tényezők:
fertőzésből (pl. influenza, mirigykór) kialakuló szívizom-gyulladás
súlyos tüdőgyulladásból kialakuló szívburok-gyulladás
bélparazita lárvák vándorlása a szívizomzatban lyukakat okoz, melyek hegekkel gyógyulnak
vesefunkciók csökkenése miatt felboruló káliumanyagcsere zavar
születési hiba, vagy korábbi fertőzés kártétele miatt nem jól záródó szívbillentyűk
a vérrel a szívbillentyűkhöz eljutó vírusok és baktériumok okozta gyulladás, mely hegesedéssel gyógyul
túlterhelésből eredő, erős mechanikai behatás fiatal vagy idős lónak
túlterhelésnél (startgépből indulás, ugrás feletti megnyúlás, elugrás, talajfogás) a korábban sérült, heges, meszes erek, szövetek szakadása, repedése a nagy nyomás miatt
kehesség (lóasztma, RAO): lecsökken a szívizom oxigénellátása, illetve a jobb szívfél izomzata kifárad, mert az innen a tüdőbe jutó vér ellenállása megnövekszik kehes lovaknál. A zihálás pulzus- és vérnyomás-emelkedéssel is jár, amit idős lovak szíve nem bír ki, leáll.
Gyakori kérés felénk, hogy köhögő, nehezített légzéssel küzdő lónak ajánljunk gyógynövényeket a tüdejére. És ha a tüdő csupán elszenvedője a szív megbetegedésének?!
A köhögés egyik oka szívelégtelenség is lehet idős korban, ami alapvetően másfajta kezelést igényel, mint a megfázás vagy a légúti allergia. Ezért is javasolt az állapotfelmérést igénybe venni.
Mindig kizárólag állatorvosi diagnózis alapján szabad gyógynövényekkel kezelni egy lovat, a félrekezelés elkerülése végett! Szívbeteg vagy idős, enyhe szívelégtelenséggel küzdő lónak a FitoCavallo HARDIG gyógynövény-recept kizárólag állatorvosi kontroll mellett adható, az állatorvosi kezelés kiegészítésére.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Kapcsolódó cikkek:
Comments