Hosszú az út, mire a szép zöld fűből büdös lókaki lesz, főleg, ha fű helyett a ló egyszerre többféle, sok összetevőből kevert versenyló tápot, s mellé jónéhány trendi kiegészítőt eszik.
Vajon a hangzatos szlogeneken túl, amit a gyártók a szépen megtervezett prospektusokba írnak, tényleg tudod, hogy pontosan mit és miért etetsz a lovaddal? Sok lovast ebben inkább a hite vezérel: hisz a barátnőknek, hisz a lovásznak, hisz a lovarda üzemeltetőjének, hisz az edzőnek és hisz a gyártó értékesítőjének…
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_e994fee880b44a7487e0d9d0f9efb59e~mv2.png/v1/fill/w_944,h_863,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_e994fee880b44a7487e0d9d0f9efb59e~mv2.png)
Szerencsére a legtöbb lovas hallott már a kólikáról, a hasmenésről, és jó esetben a gyomorfekélyről meg a bélsárpangásról is. Egyesek igen lelkiismeretesen utánaolvasnak a kólika felismerhető jeleinek, főleg, ha már volt kólikás lovuk, hogy azt a rémálmot soha többé nem kelljen átélni.
Ennek ellenére a kaparva izzadó ló láttán valahogy nem mindenkinek jut eszébe, hogy éppen kólikázik a ló, és állatorvost kellene hívni. Ami a gyomorfekélyt illeti, ott igazán sok a tévhit és félremagyarázás, még professzionális körökben is.
A kritikus témák közé tartozik, a „Miért jó a kukorica?!”, „A lucerna, mint gonosz fehérjeforrás”, vagy a különféle divatos kiegészítők, melyek, ha nem is segítenek, de legalább nem ártanak.
Lassan utat tör a kukoricaolaj, a szénapellet, a triptofán- és magnézium mellett a feltárt rizskorpa, a szőlőmagolaj, a probiotikumokkal fermentált gyógynövény vagy a kókuszzsír, és egyre többen hallottak már az inzulinrezisztencia, a Cushing-kór, a gyomorfekély, a patairha-gyulladás vagy a pajzsmirigy-alulműködés és a megevett takarmány közti kapcsolatról is. De még többen nem!
Ló-takarmányozási szaktanácsadás
Napjainkban gyakorlatilag hiányzik a takarmányozási tanácsadó szakma a lovak mellől, ugyanakkor sokan, sokféleképpen töltik be a feladatot, és ennek megfelelően sokféleképpen is értelmezik a rendelkezésre álló, dinamikusan változó információkat.
Ha hiteles takarmányozási tanácsokat szeretnél lovad számára, akkor ajánlom figyelmedbe PhD. Dr. Kutasi Orsolya belgyógyász állatorvost: kutasi.orsolya@gmail.com !
Kapcsolódó írások:
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönöm a cikk lektorálását Dr. Kutasi Orsolya lóspecialista belgyógyász állatorvosnak, egyetemi tanárnak, ló-dietetika szakértőnek!
Comentarios