Ha keveset iszik a ló, könnyen kiszárad. Ez a belekre is igaz, sőt, elsősorban itt jelentkeznek a vízhiány kezdeti tünetei. Vannak trükkök, amivel növelheted a vízfogyasztást, és vannak elkerülendő dolgok.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_76283b1fce9647ad97e8a376a28029bf~mv2.png/v1/fill/w_945,h_860,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_76283b1fce9647ad97e8a376a28029bf~mv2.png)
Télen, a hideg miatt kevesebbet izzad az állat, nem érzi annyira szükségét, hogy igyon. Logikus, hogy ha kevesebbet izzad, akkor kevesebbet is kell innia.
Sajnos a fenti mellé társul, hogy kevesebb zöld (=lédús) takarmányt is eszik a ló, illetve, ha nem szívesen dugja orrát a jeges itatóba, akkor ez még rátesz egy lapáttal. Adhatsz neki vízzel áztatott pelletet, és teáztathatod.
Bélsárpangásra hajlamos lónál érdemes elkerülni a vízben duzzadó bolhamagútifű etetését, ha nem vagyunk biztosak benne, hogy bőséges folyadékot vesz magához a ló! Ne ilyenkor tegyünk lépéseket a homokkólika megelőzésére! A mashban áztatott lenmag kevés korpás ivóval vagy áztatott lucernapellettel hasznos lehet ilyenkor, mert többlet folyadékot tudunk vele bevinni a szervezetbe.
A rebarbara lovaknak is adható hashajtó, de etetése óvatosságot igényel, mert könnyen görcsöket okoz a belekben. Célszerű egy szakember által összeállított, bevált, biztonságosan etethető, enyhe hashajtó hatású gyógynövény-keverék napi szintű etetése a kritikus időszakban, a dugulás elkerülésére.
Ha a ló nem hajlamos dugulásra (bélsárpangásra), a gyomormelegítő, étvágyat fokozó, emésztést javító gyógynövények etetése, de akár forrázatuk itatása is nagyon hasznos télen. Ha teheted, alkalmazd a hidegebb téli hónapokban!
A hideg ellen a takarmánnyal is védekezhetsz, főleg, ha nem dőlsz be egy gyakori tévhitnek!
Hidegben nem a kukorica fűti a lovat, hanem a rostos takarmány, vagyis a széna!
A széna bőséges etetése segíti a „fűtést”, mely a ló bélbaktériumainak tevékenységéhez köthető. ki. A takarmányhoz kevert csípős jellegű herbák meleg hatást váltanak ki a gyomorban és a belekben, valamint javítják a perifériás keringést (pl. a végtagokban). Fahéjas langyos tea is itatható a lóval.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Kapcsolódó cikkek:
Kedves Benyobm,
köszönöm szépen a hozzászólást! :-)
Amire tudok, válaszolok, sorrendben.
A keveréktakarmányokban többnyire nem forrázzák a lenmagot, és kb. napi 75-100 grammig ezt sokan feleslegesnek tartják, mondván, ennyivel elbír a ló szervezete. (forrás: https://ker.com/equinews/answer/linseed-or-flax-equine-diets/ )
A latin név jó ötlet, köszönöm, használni fogom!
A képeket még most bogarászom össze a galériába. Sajnos saját fotóm csak pár száz van, de vannak ingyenes források, illetve gondolkodom, hogy valamelyik egyetemmel felvenném a kapcsolatot ez ügyben.
A lenmagolajról eltérnek az ajánlások, de általában ez a javaslat:
200 ttkg-ig: 40 ml naponta
300 – 400 ttkg: 60 ml naponta
450 – 600 ttkg: 80 ml naponta
600 kg ttkg felett: 100 ml naponta.
A korpás etetésnél emésztés hatásfokának romlásáról pontos adatokat sajnos nem tudok.…
-Lenmagot mi csak forrázva adunk, az esetlegesen áztatás során felszabaduló mérgező vegyületek miatt. A gyakorlatban, ill. a bekevert lótápokban lehetséges ennek etetése "leforrázás" nélkül? A könnyebb érthetőség kedvéért a növények latin nevét (pl.: Plantago sp.) is zárójelben nem lenne célszerű megjegyezni? (magyar nevek, népies nevek társulhatnak több fajhoz is.) -a későbbiekben lehet kép a növényről és a magról, ill. a felhasznált részről is? -segítő adalékanyagok (lenolaj) mekkora mennyiségben keverhetünk a takarmányba? (ttm%, tak. adag) -nehéz fizikai munka után 1-1,5 órával adott áztatott fűszéna pellett adása is kólikás tüneteket okozott többször is. Ma már ilyenkor inkább kihagyjuk, s csak a következő etetéskor adunk belőle. -a korpás etetésnél mekkora emésztés hatásfokának romlásával kell esetleg számolnunk? (Mennyiség, napi bevitel, ...)