A hideg időjárás és a túlnyomóan száraz takarmányok kedveznek a bélsárpangásnak, amit sok lovas egyszerűen csak dugulásnak hív. Ugyanakkor egyik lónak sem tesz jót, ha nem vesz magához elég vizet, hiszen kiszáradhat.
![](https://static.wixstatic.com/media/496e7e_d76b3a1538f54d7fbe030aee5a185e53~mv2.png/v1/fill/w_945,h_864,al_c,q_90,enc_auto/496e7e_d76b3a1538f54d7fbe030aee5a185e53~mv2.png)
Mennyi vízre van szüksége egy lónak télen?
Ez lovanként változik, de ha naponta legalább háromszor megitatjuk az állatot, akkor megelőzhető a vízhiány kialakulása. Az önitató a legjobb megoldás, ha tiszta és nem fagy el.
Ha lehet, kerüljük a jeges vizet, de tény, hogy sok, karámban tartott ló iszik jeges vizet, és semmi baja sincs tőle. Valószínűleg hozzászokás és alkat kérdése. Fontos, hogy legyen elég széna a ló előtt, és ne éhgyomorra kelljen innia, mert attól könnyen bekólikázhat az állat (görcs a gyomorban).
Amelyik ló szereti a meleg teát vagy kólikázik a hideg víztől, fagyos takarmánytól (pl. szénától, fűtől), az kaphat melegítő hatású gyógynövényeket egész télen. Segíthet még a pellet és kevés korpa alapos beáztatása és etetése.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Kedves Benyobm,
a kérdésekre az alábbiakat tudom írni:
1. a víz optimális hőfoka egyszerűen meghatározhatatlan önmagában. Attól függ... A lovak megtanultak alkalmazkodni a jeges vízhez, és a legtöbb lónak semmilyen problémát nem okoz a jégtáblák közül kiszürcsölni a vizet. Tény, hogy van ló, ami ettől bekólikázik (izomgörcs a hidegtől); és az is tény, hogy a lovak egy része (30-50%???) szereti a langyos teát.
2. a víz mennyiségét jó, ha a ló magának tudja szabályozni, pontosan tudja, mikor és mennyit kíván. A munka utáni hideg víz itatás sem mérvadó, mivel a nyelőcsövébe megy a hideg víz, nem a légutakba. Önitatóból tehát bármikor ihasson a ló, ez lenne ideális.
3. ha nagyon sok vizet tesznek az abrakhoz (mash, korpás ivó, áztatott pellet),…
Célszerű-e reggeli kihajtáskor, karámba vitelkor itatni pl. korlátlan mennyiségű jeges vízzel a lovat, úgy, hogy bent éjszaka az istállóban nem tudott inni, mert nem volt meg a lehetősége rá? Szerintünk nem, s ebben az öreg kupeccel való beszélgetésünk is megerősített minket. De alkalmazzák. Következményeiről, élettani hatásairól hallhatnánk? (Akár úgy is, hogy legyen egy <bővebben> gomb, s ez után tudnánk jobban belemélyedni a témába...
Számunkra elszörnyülködtető hatással volt az a régi, bár bevált és napjainkban is használt módszer, hogy, ha nem elég kezes a "lószág" megvonták tőle a vizet, s két nap múlva már "kezesbárány" lett. Esetleg ennek a szerteágazó hatásáról és élettani hátrányáról, ha lehetne írni a publikum felé. (mj.: mi egy elrontott shagya arabbal homlok egyenest más úton jutottunk el odáig, hogy kislányom már aludhat rajta, s jelez, ha fel akar állni...)
-megjegyzem, hogy a ló szívesen iszik teát is pl.: csalánlevélből vagy diófalevélből készítettet, s szobahőmérsékletnél nem melegebbet. (Bár volt ki ezt kizártnak tartotta, s ellenezte is, mert nem jó a lónak. Pedig van olyan lótáp is, mely a csalánt tartalmazza...)
-sok vita tárgya: víz optimális hőfoka? Esetleg fajtánkénti igény különbözősége? (Évszak, napszak, munkától eltelt idő intenzitástól függően..., külső léghőmérséklet... ezektől számottevően függhet a vízszükséglet?) -Mi a szénát télen - nyáron áztatva adjuk (egy kehes ló tünetmentessé tételéhez kezdtük el ezt így adni a gyógynövények együtt). E mellett széna és cukorrépapellet zabbal áztatva minimum 1-1,5 órát. S mikor vízzel kínáljuk őket (télen langyosított vízzel, s nem az önitatóból) sokszor az az érzésünk, hogy legszívesebben "beleköpnének" a vödörbe, mert nincs plusz vízszükségletük, mert azt már a takarmánnyal felvették.