Intenzíven takarmányozott sport- és versenylovak körében gyakori probléma, ami nem feltétlenül múlik el attól, hogy a ló befejezte a versenyzést. Mint minden mérgezésnek, ennek is több fokozata lehet. Amíg enyhe mértékű, addig a bélnedv folyatás, a teljesítményromlás vagy levertség és az enyhe kólikázgatás a fő tünetek. Súlyos esetben a ló életét követelő patairha-gyulladás is bekövetkezhet.
![](https://static.wixstatic.com/media/a27d24_09a2356ff3fc4b7dbe01b68b54e4b040~mv2_d_2037_1358_s_2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/a27d24_09a2356ff3fc4b7dbe01b68b54e4b040~mv2_d_2037_1358_s_2.jpg)
Miért alakul ki?
A ló gyomrának kapacitása viszonylag kicsi. Emésztőrendszere elsősorban a folyamatos fűevésre alakult ki, nem a magok - nagy adagú - emésztésére.
A legtöbb sport- és versenyló étrendje jelentős mennyiségű abrakot tartalmaz, hiszen ebben van megfelelő mennyiségű tápanyag a csúcsteljesítményhez. A vékonybél azonban nem képes a sok, keményítőben gazdag abrakmagot egyszerre megemészteni.
Amikor hirtelen, nagy mennyiségű abrakot kap a ló, akkor a keményítő hirtelen nem képes megemésztődni a vékonybélben, hanem félig emésztetlenül továbbjut a vastagbélbe.
A vastagbél bélflóráját alkotó hasznos bélbaktériumok egy részének ez a hirtelen beömlő keményítő gazdag tápanyagforrást jelent. Ezek az ún. tejsavtermelő baktériumok (Lactobacillusok) elszaporodnak a keményítőn, aminek több következménye is van.
Egyrészt az addigi bélflóregyensúly felborul, ami nagyon káros a ló immun- és idegrendszerére nézve is. Másrészt a felszaporodott tejsavtermelő baktériumok anyagcsereterméke, a tejsav túlzottan savas irányba tolja el a vakbél és a vastagbél kémhatását.
A savasodást más néven acidózisnak nevezik.
A vastagbél elsavasodása miatt felborul a bélflóra egyensúlya, aminek következménye a tömeges baktériumpusztulás - hasonlóan egy drasztikus antibiotikum-kezeléshez.
Az elpusztult baktériumokból endo- és exotoxinok is felszabadulnak, melyek a bél-nyálkahártyát irritálják, gyulladásba hozzák, amitől annak áteresztőképessége megváltozik.
A bélnyálkahártya-gyulladás egyik enyhe következménye a bélnedv-folyatás, míg súlyosabb esetben az endotoxinok átjutnak a vérbe, és az immunrendszer egész testet érintő közvetítésével a paták vérereinek működését károsítva patairha-gyulladást okoznak (A mechanizmus nem teljesen tisztázott, de megfigyelhető, hogy az inzulinhoz köze van. Az inzulinrezisztencia egyik következménye szintén patairha-gyulladás.)
Az elpusztult baktériumokból felszabadult mérgező hatású anyagok (endotoxinok) a vérbe kerülve előidézhetnek enyhe kólikát, hasmenést is, de enyhébb terhelésnél - például galopplovaknál - a ló étvágytalansága, válogatóssága jelezheti a problémát.
Ha az abrakot csak reggelre eszi meg a csikó, kapjon több szénát, osszuk el több részletre az abrakot, az energiapótlást részben érdemes olajokkal megoldani, és egyen emésztést segítő, illetve gyomor- és bélnyálkahártyát védő gyógynövényeket!
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Yorumlar