Vemhes kancák nagyon kevés gyógyszert kaphatnak a leendő csikó miatt, azonban egy patairha-gyulladás súlyos és akár életveszélyes betegség. Egyes gyógynövények a vemhesség alatt is etethetők, és segítik a beteg kancát a felépülésben, vagy lassítják a betegség kifejlődését, akadályozzák az állapotromlást.
Nagy csodát a vemhes kancával etetett gyógynövényektől nem várhatunk, de jelentős segítséget jelenthetnek abban, hogy talpon maradjon a kanca.
A patairha-gyulladásnak több oka is lehet: ezeket figyelembe kell venni a vemhes kanca tartása és takarmányozása során!
1. hormonális (szteroidokkal nem kezelhető) ok
hajlamosító tényező az inzulin magas szintje a vérben: metabolikus szindróma, Cushing-kór, kortikoszteroid gyógyszerek, elhízás, mozgáshiány, takarmányban nagy arányú szénhidrát és keményítő miatt.
2. anyagcsere-zavar (leggyakoribb) jellegű ok
szénhidrát túletetés: gyorsan lebomló „cukrok” a sarjfűben, cukorrépa túletetés, beZABálás, árpa helytelen etetése
ritkán fehérje túletetés: lucerna, egyéb pillangós több, mint 30%-os aránya a takarmányban (a glükoneogenesis és az ammóniatúlterhelés miatt lehetséges, főleg Cushingos és csökkent májfunkciójú lovakban)
mérgezés (növényi, takarmány, penészgomba toxin)
bélflóra-diszbiózis: az elpusztult Gram negatív baktériumok széteséséből származó ún. endotoxinok vérrögöket képeznek, melyek gátolják a pata keringését (drasztikus antibiotikum kezelés, bélfertőzés, vastagbélacidózis, súlyos kólika miatt léphet fel tömeges baktériumpusztulás a belekben)
3. gyulladás és szövetelhalás a testben
pl. nehéz ellés, magzatburok visszamaradás, méh- vagy krónikus bélgyulladás miatt. Itt is az endotoxinoké a főszerep.
4. mechanikai trauma
alulról érkező erős ütődés, rázkódás, kemény talajon túldolgoztatás
"túlkörmölés", elvékonyított patatalp, amelynél akár a betonon sétálás is kiváltja a gyulladást
nem megfelelően felnyitott, kezelt patatályog
Mindig az októl függően érdemes kezelni a betegséget. Frissen ellett kancáknál gyakori, hogy a betegség oka az, hogy gyulladás és szövetelhalás történik a testben. Tipikusan ilyen a nehéz ellés, a magzatburok visszamaradása, illetve a méh- vagy a belek krónikus gyulladása.
Noha ilyenkor már nem vemhes a kanca, a csikó miatt még mindig korlátozottabb a gyógyszeres beavatkozás lehetősége, így különösen fontos, hogy megfelelő gyógynövényeket is kapjon a kanca az állatorvosi kezelés kiegészítésére!
Bővebb leírás erről a betegségről a patairha-gyulladás blogbejegyzésnél található. Anyagcsere eredetű okok esetén a takarmány újragondolása kiemelten fontos.
A kanca krónikus patairha-gyulladásra való hajlama esetén az ellést követő 3.-4. hónaptól az anyagcserét javító gyógynövények kúraszerű, elhúzódó, ismételt etetése nagy eséllyel akadályozza meg a kiújulást, állapotromlást.
Írd meg véleményedet, tapasztalataidat, de akár kérdezhetsz is tőlünk a fitocavallo@gmail.com címen!
Köszönet a lektorálásáért Dr. Bába András lóspecialista állatorvosnak (www.polequi.hu)!
Kapcsolódó cikkek:
Comments