top of page

Édesgyökér

Marton Zsófia (Lóherba)

Az édesgyökér (Glycyrrhiza spp.) az egyik legszélesebb körben használt élelmiszer- és gyógynövény a világon. Széles körben kutatják hatásait. A hagyományos gyógyászatban az édesgyökér gyökerét számos betegség, köztük tüdőbetegségek, ízületi gyulladások, vesebetegségek, ekcéma, szívbetegségek, gyomorfekély, alacsony vérnyomás, allergia, toxikus májbetegség és bizonyos mikrobiális fertőzések kezelésére használják.


Farmakológiai hatások

A farmakológiai vizsgálatok megerősítették, hogy a Glycyrrhiza fajok széleskörű biológiai aktivitással rendelkeznek. Számos farmakológiai hatásról, például hipokoleszterinémiás, hipoglikémiás, szorongásoldó, antimikrobiális, vírusellenes, szabadgyök-fogó, fekélyellenes, citotoxikus, daganatellenes, antiallergiás, antidiabetikus, antikarcinogén, antioxidáns, gyulladáscsökkentő és májvédő hatásról számolnak be a kutatások.


Antimikrobiális aktivitás

Az édesgyökérből készült olajok és kivonatok antimikrobiális hatását már régóta elismerik, amit a növényben található alkaloidoknak, szaponinoknak, flavonoidoknak, tanninnak, glikozidoknak és fenoloknak tulajdonítanak.

A G. glabra alkoholos kivonatának antimikrobiális hatását megfigyelték Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, egy Candida albicans gombatörzs, Trichophyton rubrum, Arthrinium sacchari, Chaetomium funicola, Mycobacterium tuberculosis, Enterococcus faecalis, Micrococcus luteus, Proteus mirabilis fajokkal törzseivel szemben.

A Glycyrrhiza fajokból nyert másodlagos metabolitok (licoricidin és kumarin származékok, például glicirol, glicirin és glicikumarin) magas antibakteriális aktivitást mutattak egyes felső légúti baktériumok, például Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenza és Moraxella catarrhalis ellen.

A G. glabra gyökeréből származó glabridin vegyületről kiderült, hogy mind az élesztőgombák, mind a fonalas gombák ellen hatásos, ugyanakkor hatásosnak bizonyult Helicobacter pylori, Staphylococcus aureus ellen is. A G. glabrából származó illóolajok gátló hatást mutatnak az Aspergillus flavus-szal szemben.


Vírusellenes hatás

Az édesgyökeret régóta használják potenciális terápiás szerként számos vírusbetegségben. Számos beszámoló utal a glicirrizin és a glicirrizinsav vírusellenes aktivitására, ahol a vegyületek gátolták a hepatitis A és C, valamint a HIV vírus növekedését és citopatológiáját.

A glicirrizin és származékai csökkentik a májsejtek károsodását krónikus hepatitis B-ben és C-ben, valamint antivirális aktivitást mutattak a HIV-1, a SARS-hez kapcsolódó koronavírus, a légúti syncytial vírus (RSV), az arbovírusok, a vaccinia vírus és a hólyagos szájgyulladás vírusa ellen is.

Egyes elméletek szerint a glicirrizin vírusellenes hatását a vírusrészecskék sejtmembránhoz való kötődésének gátlásával vagy a sejtes jelátviteli mechanizmusokon keresztül fejti ki.


Fekélyellenes hatás

Kutatók kimutatták édesgyökér-készítmények fekélyellenes hatását az aszpirin által kiváltott gyomornyálkahártya-károsodás patkánymodelljében. Bebizonyították, hogy a készítmény elősegíti a gyógyulást azáltal, hogy fokozza a nyálkatermelést és a sérült gyomornyálkahártya vérellátását, ezáltal fokozza a nyálkahártya gyógyulását.

Az édesgyökérből származó karbenoxolon fekélyellenes hatásáról is beszámoltak, mivel gátolja a gasztrin szekrécióját. Ezt azzal magyarázták, hogy az édesgyökér-vegyület növeli a prosztaglandinok koncentrációját az emésztőrendszerben, amely elősegíti a nyálkakiválasztást a gyomorból.

Az édesgyökér másodlagos metabolitjainak pepszinellenes hatásáról is beszámoltak be, amelyek meghosszabbítja a gyomor felszíni sejtjeinek élettartamát.



A FitoCavallo PREVUL (és a doppingmentes PREVUL-D) gyógynövény-keverék gyomorvédő hatásával hozzájárul a lovak és kutyák gyomorfekélyének gyógyulásához.

Daganatellenes hatás

A jelentések szerint az édesgyökér fitokémiai összetevői rákellenes hatást mutatnak in vivo és in vitro vizsgálatokban. Például gátolják a daganatképződést és -növekedést a mellben, a májban és bőrrákban. Korábbi tanulmányokban a fenolos vegyületek, például izoliquiritigenin, szemilikoizoflavon, gancaonin és likoizoflavanon esetén gátló hatásáról számoltak be az M45 (rekombináció nélküli mutáns sejtek) növekedésében.


A G. glabra kivonata gátolta a tumorsejtek proliferációját és gátolta az angiogenezist in vivo vizsgálatban. A G. uralensis gyökér etanolos kivonata apoptózist és G1 sejtciklus leállást indukált MCF-7 humán emlőráksejtekben. Az etanolos kivonat és a glicirrizin dózisfüggő módon antiproliferatív hatást fejt ki az MCF-7 ellen. A G. inflate gyökereiből származó licochalcone E mutatta a legerősebb citotoxikus hatást az ismert daganatellenes szerekkel, a licochalcone A-val és az izoliquiritigeninnel összehasonlítva.


Számos G. glabra-ból származó vegyület, nevezetesen a glyasperin A, gancaonin P, licochalcone B, topazolin és gancaonin O, viszonylag nagyobb citotoxikus aktivitást mutat a HSC-2 humán orális laphámsejtvonallal szemben. Kimutatták, hogy a licochalcone E, egy új retrokalkon, amely a G. inflata-ból származik, erős citotoxikus hatást fejt ki.


Az izoliquiritigenin gátolta a humán nem-kissejtes tüdőrák A549 sejtvonal proliferációját, ami apoptózist indukált és a sejtciklus progresszióját blokkolja a G1 fázisban. Az izoliquiritigenin gátolta a prosztatarák növekedését, ezért egyes kutatók a vegyületet emberi rákban kemoprevenciós szereként javasolják. Az eredmények azt mutatják, hogy az édesgyökérben található biológiailag aktív vegyületek nagyon hasznos lehetnek antiproliferatív és daganatellenes szerként.


Asztmaellenes hatás

Egy 2006-os immun-farmakológiai kutatás szerint az igazi édesgyökér egyik hatóanyaga, a glicirrizin enyhíti a kísérleti úton kiváltott allergiás asztmát egerekben. A tanulmány fordítása itt érhető el: https://www.fitocavallo.com/post/glicirrizin-asztamellenes-hatasa


A FitoCavallo HELPER gyógynövény-keverék a kortikoszteroidok felezési idejének növelésével hozzájárul a lovak asztmájának és kutyák allergiás bőrbetegségeinek gyógyulásához.

Antioxidáns hatás

A G. glabra levelek kivonata antioxidáns, antigenotoxikus és gyulladásgátló hatással rendelkezik. A Glycyrrhiza gyökereiből származó számos fitokémiai összetevő potenciális antioxidánsforrásnak tekinthető (például glabridin; izoflavonok; hiszpaglabridin A és B; flavonoidok, mint luteolin, rutin és apigenin; fenolos vegyületek).


Egy kutatásban megállapították, hogy a G. glabra etanolos kivonata agyvédő hatással rendelkezik hipoxiás patkányokban, amit antioxidáns hatása révén vált ki. A G. glabra illóolaja DPPH gyökfogó aktivitást (85,2%) mutatott 400 μg/ml dózisban, míg a metanolos kivonat 91,3%-os gyökfogó aktivitást mutatott 62,5 μg dózisban. A licochalcone C antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, mivel csökkenti a szuperoxid gyökök képződését, és ennek következtében csökkenti az indukálható nitrogén-monoxid-szintáz (iNOS) aktivitását.


A FitoCavallo SOME gyógynövény-keverék erőteljes antioxidáns hatásával hozzájárul a lovak nyári ekcémájának gyógyulásához.

Kémiai hatóanyagok

A biológiailag aktív vegyületek elsősorban másodlagos metabolitok és származékaik, mint például alkaloidok, glikozidok, flavonoidok, fenolok, szaponinok, tanninok, terpének, antrakinonok, illóolajok és szteroidok.


Az édesgyökér kivonat cukrokat, keményítőt, keserűt, gyantát, illóolajokat, tanninokat, szervetlen sókat és nitrogéntartalmú összetevőket, például fehérjéket, aminosavakat és nukleinsavakat tartalmaz. Több mint 400 vegyületet izoláltak Glycyrrhiza fajokból, ahol a triterpén szaponinok és flavonoidok a fő összetevők, amelyek széles körű biológiai aktivitást mutatnak.


Flavonoidok

Több mint 300 flavonoidot találtak a Glycyrrhiza különböző fajaiban. Közülük a leggyakrabban előforduló flavonoidok a flavanonok, kalkonok, izoflavánok, izoflavének, flavonok és izoflavonok. A G. glabra sárga színét például a liquiritinnek és az izoliquiritinnek köszönheti.

Számos édesgyökér flavonoidot azonosítottak már, többek között az alábbiakat: liquiritin, liquiritigenin, ramnolliuiritin, liquiritin apiozid, gralbranin, glabrol, licoflavanon, izoliquiritigenin, neoizoliquiritin, licuraside, licochalcone A és B, licoricidin A és B, brocidin, 7-brocidin, liocflavanol, glyzaglabrin, licoisoflavanon, glabroisoflavanon, glabrone, licoricone, gancaonin, licoagrodin, licoagrokalkonok, gliinflanin B, glicirdion A, glabridin, hiszpaglabridin B, glepidotin B, glepidotin A, galbrene, glabrone, shinpterocarpin, licoizoflavon A és B, formononetin, glizarin, hiszpaglabridin A-és B.


Szaponinok

A Glycyrrhiza fajok gyökere triterpén szaponinokat (glicirrizin, glicirrizinsav) tartalmaz, amelyek az édesgyökér fő jellegzetes alkotórészei, és ezek felelősek az édes ízért. A glicirrizinsav 50-szer édesebb, mint a cukor. Úgy gondolják, hogy a glicirrizin és aglikonja felgyorsítja a gyomorfekély gyógyulását.


A glicirretinsav gyulladás- és ízületi gyulladáscsökkentő hatást mutatott állatkísérletekben. Más triterpéneket is leírtak, nevezetesen a liquiritinsavat, glicirretolt, glabrolidot és izoglabrolidot.


Leírták a glicirrizinsav két aglikon formáját, a 18β- és a 18α-glicirretinsavat, valamint ammónium-glicirrizinát (3,4%) és kalcium-glicirrizinát (4%) jelenlétéről számoltak be. Számos Glycyrrhiza fajban megtalálható az édesgyökér-szaponin A3, a 22β-aktoxil-glicirrizin, az uralsaponin B, az apioglicirrizin, az araboglicirrizin és az édesgyökér-szaponin E2.


Fenolos vegyületek

A fenolok közé tartozik pl. a liquiritin, az izoliquiritin, a liquiritin apiozid, izoprenoidokkal szubsztituált flavonoidok (pyranoisoflavan, glabridin), kromének, kumarinok, dihidrosztilbének, izoflavánok, licochalcon A, licoricidin, licorisoflavan A, izobavachin, liquiritigenin, glicikumarin, glabrokumarin, glicirin, inflakumarin-A, likopiranokumarin, izoglicerin, neoglicerin, likobenzofurán, likokumaron, kancoumarin, kancoumarin és kancaumarin. A liquiritin és egyéb flavonoidok patkányokon antidepresszáns és neuroprotektív hatást fejtettek ki.


Kumarinok

Számos kumarint azonosítottak a G. glabrából, ideértve a liqcoumarint, a glabrocumarone A-t és B-t, a herniarint, az umbelliferont, a glicirint, a likkumarint, a glikokumarint, a likofuranokumarint, a likopiranokumarint, a glabrokumarint, a glicikumarint és dehidrogliaszperint A glikokumarin és a licopyranocoumarin képesek gátolni az óriássejtek képződését HIV-fertőzött sejttenyészetekben.


Más másodlagos metabolitokat, például zsírsavakat, fenolt, guajakolt, aszparaginokat, glükózt, szacharózt, keményítőt, poliszacharidokat és szterolokat (β-szitoszterol, dihidrosztigmaszterol) is kimutattak az édesgyökérben.


Az illóolajban olyan vegyületek találhatók, mint az α-pinén, β-pinén, oktanol, γ-terpinen, stragole, izofenchon, β-kariofilén, citronellil-acetát, kariofilén-oxid és geranil-hexanolát. Ezen vegyületek közül a geranil-hexanolát magasabb (34%), míg a β-pinén a legalacsonyabb (1,7%) mennyiségben van jelen.


Fitoösztrogének között azonosították a daidzeint, daidzint, genisztint, ononint, gliciteint, geniszteint és kumesztrolt. A gyökérkivonatban dihidrosztilbéneket írtak le.


Mellékhatások és toxicitás

Az édesgyökérrel kapcsolatban potenciálisan mérgező vegyületekről nincs beszámoló, azonban az édesgyökér növény túlzásba vitt használata mellett kialakuló káros hatások jól dokumentáltak. Ezekből az adatokból és beszámolókból arra a következtetésre lehet jutni, hogy az édesgyökér terápiás gyógyszerként biztonságosan használható kis dózisban, továbbá a deglicirrinizált édesgyökér (DGL) mentes a káros hatásoktól.


A hosszú időn keresztül bevitt nagy dózisok (a standard dózis több mint tízszerese) számos veszélyes állapothoz vezethetnek.

Az édesgyökér használata ellentmondásos az édesgyökér túlzott fogyasztása miatt magas vérnyomásban szenvedőknél. Ez feltehetően az édesgyökérnek az aldoszteron-rendszerre gyakorolt ​​hatásának köszönhető. Arról számoltak be, hogy az édesgyökér-kivonattal végzett kezelés a plazma renin- és nátriumszintjének dózisfüggő növekedését, valamint a plazma kortizol-, adrenokortikotrop hormon (ACTH), aldoszteron- és káliumszintek egyidejű csökkenését eredményezte.


Az édesgyökér hosszan tartó használata magas vérnyomást, hypokalaemiát és ödémát okozhat. Azt is feltételezik, hogy mivel az inzulinfüggő cukorbetegek hajlamosak hipokalémiára és nátrium-visszatartásra, az édesgyökér-használat ellenjavallt cukorbetegségben.


Az édesgyökér nem használható stimuláns hashajtókkal vagy vérnyomáscsökkentő diuretikumokkal (például tiazidokkal) a hashajtókkal és vízhajtókkal összefüggő káliumvesztés miatt. Korábbi vizsgálatokban kimutatták, hogy a glicirrizin befolyásolja a kortikoszteroidok 5β-reduktáz általi lebomlását, így meghosszabbítja e szteroidok biológiai felezési idejét. Az édesgyökér glicirrizinje vagy aglikonja, a glicirretinsav fokozhatja a kortikoid kezelés hatását.


Az édesgyökér ellenjavallatainak és gyógyszer-kölcsönhatásainak összefoglalása


Ellenjavallatok: veseelégtelenség, magas vérnyomás, alacsony vérnyomás, szívbetegség, hosszan tartó használat, terhesség, cirrózis, krónikus hepatitis, korábbi alkoholizmus, elhízottság, cukorbetegség.


Gyógyszerkölcsönhatások: szívglikozidok, hashajtók, diuretikumok, tiazidok, kortikoid kezelés, hidrokortizon, inzulin.




Fordította, átszerkesztette: Marton Zsófia, loherba@dzsar.hu

220 megtekintés

Commentaires


bottom of page